Kakve Su Bile Olimpijske Igre U Dolini Squaw 1960

VIII Zimske olimpijske igre održavale su se od 18. veljače do 28. veljače 1960. u američkom skijalištu Squaw Valley, koje u vrijeme nominacije za pravo domaćina igara nije bilo ni grad. Ipak, izbor MOO-a pao je na njega.

Kakve su bile Olimpijske igre u dolini Squaw 1960

Squaw Valley od samog početka nije bila pogodna za zimske olimpijske igre. Faza pripreme također je odgođena, Međunarodni olimpijski odbor čak je razmišljao o odgodi Olimpijskih igara. Kao rezultat, igre su se i dalje održavale, ali mnogi objekti nisu imali vremena za izgradnju, pa je natjecanje u nekim sportovima moralo biti otkazano. Konkretno, bobovi nisu započeli, jer nije bilo dovoljno novca i vremena za izgradnju staze.

Broj sudionika koji su došli na Olimpijske igre također je ostavio mnogo želja, bili su znatno manji nego na prethodnim igrama - 665 sportaša iz 30 zemalja. U osam sportskih disciplina odigrano je 27 kompleta nagrada.

Himna koju je odobrio MOK prvi put je svirana na Olimpijskim igrama u dolini Squaw. Jedna od značajki ovih natjecanja bila je i visina terena - Squaw Valley nalazi se na nadmorskoj visini od 1889 metara nadmorske visine, što je sportašima stvaralo dodatne poteškoće.

Natjecateljski program obuhvaćao je biatlon, Šveđanin Claes Lestanden pobijedio je u pojedinačnoj utrci na 20 km. Što se tiče brzine, izgubio je od četrnaest suparnika, ali uspio je pobijediti zbog preciznog šutiranja. Finac Antti Tyrväinen osvojio je srebrnu medalju, sovjetski sportaš Aleksandar Privalov broncu.

SSSR olimpijci su se vrlo brzo pokazali u brzom klizanju, osvojivši 6 zlatnih, 3 srebrne i 4 brončane medalje. U skijaškim skokovima nije bilo premca sportašu iz DDR-a Helmutu Recknagelu. U muškom i ženskom umjetničkom klizanju oba su zlata pripala Amerikancima - Davidu Jenkinsu i Carol Hayes. U klizanju u paru pobjedu su odnijeli Kanađani Barbara Wagner i Robert Paul.

U hokeju su pobjedu slavili Amerikanci, drugo mjesto pripalo je Kanadi. Sovjetski hokejaši zauzeli su treće mjesto izgubivši od američke reprezentacije rezultatom 2: 3 i Kanade 5: 8. Skijaško trčanje nije bilo baš uspješno za sportaše iz SSSR-a, Maria Gusakova osvojila je jedinu zlatnu medalju u utrci na 10 km. Srebro i bronca također su pripale sovjetskim skijašicama Lyubov Kozyreva i Radya Eroshina. Isti sportaši osvojili su još jednu srebrnu medalju u ekipnoj štafeti.

Prema rezultatima natjecanja, sovjetski sportaši zauzeli su prvo mjesto u ekipnoj konkurenciji, osvojivši 7 zlatnih, 5 srebrnih i 9 brončanih medalja, glavni doprinos pobjedi dali su klizači. Drugo mjesto zauzela je ujedinjena momčad Njemačke u kojoj su bili olimpijci iz Njemačke, Njemačke Demokratske Republike i Zapadnog Berlina, osvojili su 4 zlatne medalje, 3 srebrne i 1 brončanu. Treće mjesto pripalo je sportašima iz SAD-a - 3 zlatne medalje, 4 srebrne i 3 brončane medalje.