Ljetne Olimpijske Igre 1948. U Londonu

Tijekom Drugog svjetskog rata nije bilo Olimpijskih igara. Prva ljetna natjecanja organizirana su 1948. godine u Londonu, što je postalo znak početka punopravnog mirnog života, uključujući na sportskom polju.

Ljetne olimpijske igre 1948. u Londonu

London je izabran za glavni grad igara, unatoč teškoj ekonomskoj situaciji u Velikoj Britaniji tijekom tog razdoblja. Zemlja je još uvijek zadržala sustav omjeravanja uveden u ratno vrijeme zbog nedostatka hrane. Ovo su bile druge Olimpijske igre u Londonu, prva je organizirana davne 1908. godine i nije se razlikovala po opsegu.

Ukupno su na natjecanju sudjelovali sportaši iz 59 zemalja. Njemačkoj i Japanu zabranjene su igre kao agresorskim zemljama tijekom Drugog svjetskog rata. Sovjetski Savez razmatrao je mogućnost slanja svog tima na natjecanje, ali to nije moglo biti učinjeno zbog političkih razlika. Također, nekoliko je zemalja prvi put delegiralo svoje sportaše na igre. Među njima su bile Burma, Venezuela, Libanon i nekoliko drugih zemalja.

U neslužbenom ekipnom natjecanju prvo mjesto zauzela je momčad SAD-a. Najveće uspjehe postigli su američki trkači i plivači, i žene i muškarci. Drugo i treće mjesto zauzele su Švedska i Francuska s jakim vodstvom nad vođom. Velika Britanija zauzela je tek 12. mjesto u ukupnom poretku medalja po zemljama. Tim je dobio samo tri zlatne medalje: dvije u veslanju i jednu u jedrenju.

Finska je momčad postala neprikosnoveni lider u gimnastici. Osvojila je 6 zlatnih, 2 srebrne i 2 brončane medalje. Natjecanja za muškarce na konjima prepoznata su kao jedinstvena. Troje finskih sportaša dobilo je zlatne medalje, iako je u početku trebalo dodijeliti jedan set nagrada.

U boksu su argentinski sportaši odjednom osvojili 2 zlata. Reprezentacije Južne Afrike i Mađarske mogle su se pohvaliti istim brojem nagrada. Amerikanci koji vode u mnogim drugim sportovima osvojili su samo jednu srebrnu medalju.

Zanimljiva je bila činjenica da engleska nogometna reprezentacija nije mogla biti među osvajačima medalja. Zlato je pripalo Švedskoj, srebro Jugoslaviji, a bronca Danskoj.