Kako Je Bilo Na Olimpijskim Igrama 1972. U Münchenu

Ljetne olimpijske igre u Münchenu 1972. postale su jedna od najpoznatijih. Grad se za to priprema već dugi niz godina, izgrađeni su mnogi novi sportski sadržaji. Na natjecanju je sudjelovao rekordan broj sportaša i zemalja sudionica. Unatoč tome, svijet je nije pamtio po sportskim dostignućima, već po posve drugačijim događajima.

Kako je bilo na Olimpijskim igrama 1972. u Münchenu

Na Ljetnim olimpijskim igrama 1972. godine sudjelovalo je 7134 sportaša iz 121 zemlje. Po prvi su put svoje sportaše poslali Albanija, Gornja Volta, Gabon, Dahomey, Sjeverna Koreja, Lesoto, Malavi, Saudijska Arabija, Svazi, Somalija, Togo. Kompleti nagrada odigrani su u 23 sporta. Po prvi puta tijekom Olimpijskih igara predstavljena je službena maskota događaja, bio je to raznobojni jazavčar Waldi.

Prema rezultatima natjecanja, vodeći u poretku medalja bili su sportaši iz SSSR-a, koji su osvojili 50 zlatnih, 27 srebrnih i 22 brončane medalje. Zanimljivo je da su sovjetski sportaši imali zadatak osvojiti najmanje 50 zlatnih medalja u čast 50. godišnjice osnutka Sovjetskog Saveza. Sovjetski olimpijci su se nosili sa zadatkom. Drugo mjesto zauzela je američka momčad, njezini su sportaši dobili 33 zlatne, 31 srebrnu i 30 brončanih medalja. Treće mjesto pripalo je DDR-u s 20 zlatnih, 23 srebrne i 23 brončane medalje.

Natjecanja u atletici bila su vrlo tvrdoglava. Sovjetski sprinter Valery Borzov uspio je osvojiti dvije zlatne medalje odjednom, razbivši nepodijeljeni monopol Amerikanaca. Domaćim sportašima ovo su bile prve zlatne medalje u sprintu. Viktor Saneev osvojio je svoju drugu zlatnu medalju u troskoku. Lenjingradski učenik Jurij Tarmak postao je prvak u skoku u vis svladavši visinu od 223 cm. Gimnastičarka Olga Korbut sjajno je nastupila osvojivši tri medalje najvišeg standarda i jedno srebro odjednom.

Kubanski boksači koje je trenirao sovjetski trener Andrej Chervonenko pokazali su senzacionalan rezultat u Münchenu, osvojili su tri zlatne medalje. Boksači iz SSSR-a s dvije zlatne medalje bili su odmah iza njih. Sve zlatne medalje, osim jedne, pripale su sovjetskim veslačima u kajaku i kanuu. U slobodnom stilu i klasičnom hrvanju hrvači iz SSSR-a osvojili su 9 zlatnih medalja.

Ne bez sportskih senzacija na Olimpijskim igrama - posebno je američki plivač Mark Spitz postigao neviđeni uspjeh, osvojivši odjednom sedam zlatnih medalja i postavivši sedam svjetskih rekorda.

Nažalost, Olimpijske igre u Münchenu zasjenila je tragedija oduzimanja izraelskog tima od strane palestinskih terorista 5. rujna. Vrlo neprofesionalni policijski pokušaj oslobađanja talaca rezultirao je smrću jedanaest sportaša i jednog policajca. Upravo je ta tragedija potaknula svjetske tajne službe na stvaranje posebnih skupina za borbu protiv terorizma.

Odlučeno je da se Olimpijske igre nastave. Jedan od razloga ove odluke bila je želja da se pokaže da napori terorista ne mogu slomiti duh sportaša, a Olimpijske igre su iznad svih političkih razlika.