Najkontroverzniji Olimpijski Prvaci

Unatoč činjenici da su osnovne odredbe Olimpijskih igara mir, prijateljstvo i međusobno razumijevanje, natjecanje u natjecanju odvija se osvetoljubivo. A neki su sportaši spremni skandalom doslovno izgrizati medalju. A takvih je ratnika puno.

Najkontroverzniji olimpijski prvaci

Jedna od najskandaloznijih Olimpijskih igara u povijesti je ona koja se održala 1912. godine. Popis svih prekršaja i prepirki koji su na njemu zabilježeni stao je u zasebnu knjigu od 56 stranica. Jedan od najzloglasnijih skandala na tim Olimpijskim igrama bio je američki sportaš. Po rođenju je bio Indijac. Na natjecanju je odmah dobio 2 zlatne medalje i postao vođa tih Igara. Međutim, američko vodstvo bilo je nezadovoljno činjenicom da je prvo mjesto zauzeo predstavnik plemena s kojim su Amerikanci imali nepomirljive razlike. A Amerika je neovisno zahtijevala oduzimanje prvaka medaljama (unatoč činjenici da su te nagrade bile u riznici Sjedinjenih Država), navodeći činjenicu da je profesionalni sportaš i da ne može sudjelovati u amaterskim igrama. Nakon toga medalje su oduzete, a šampionska karijera prekinuta.

Na igrama 1904. u Sjedinjenim Državama dogodio se skandal s maratoncima. Upravo je ta disciplina bila jedna od najperspektivnijih u to vrijeme. Prvi je u cilj došao Amerikanac Fred Lorz, koji je značajno pretekao svoje rivale. Kasnije je otkrivena tajna njegove okretnosti. Nakon što je pretrčao otprilike trećinu staze, zaustavio se. Razlog je bio jednostavan - noge su mu bile tijesne. Međutim, tada je jedan od navijača pojavio sportaša, koji je svoje idole pratio u automobilu duž autoceste koja je prolazila u blizini. Pozvao je zaostalog maratonca da ga odveze. Tako su stigli gotovo do cilja. No kad je Fred Lorz izašao iz automobila kako bi trčao dalje, publika je to vidjela na tribinama. Tako se otkrila obmana. Tada je medalja predana drugom sportašu koji je došao u cilj. Međutim, pokazalo se da s njegovom utrkom nije bilo sve tako glatko. Doslovno na kraju staze osjećao se loše, a njegov trener dao je injekciju anestetika, što bi se sada smatralo dopingom.

Hitlerova diktatura ostavila je traga na Olimpijskim igrama 1936. godine. Tada je pretendent za zlato u utrci iz Švicarske uklonjen iz sudjelovanja u natjecanju. Razlog je sasvim tipičan za to vrijeme i politiku Fuhrera - sportaš je bio oženjen Židovkom.

1972. godine na Olimpijskim igrama nastala je polemika između košarkaških reprezentacija SAD-a i SSSR-a. Suci su prekršili pravila i oglasili se sirenom, pokazujući kraj sastanka, 3 sekunde prije kraja službenog vremena. Kao rezultat, pobijedio je Team America. Međutim, upravo je ovo kršenje razlog osporavanja rezultata. Posljednje poluvrijeme moralo se ponoviti. U produžetku je reprezentacija SSSR-a uspjela izvršiti potrebno bacanje i postala pobjednik. Amerikanci su tada prvi put izgubili. Zbog toga su bojkotirali dodjelu nagrada.

Brojni sportaši koji su pobijedili na Olimpijadi sudačkih pogrešaka također se mogu nazvati skandaloznim prvacima. Održao se 1932. u Los Angelesu. Ovdje je gotovo svako natjecanje prekinuto zbog nepravilnog rada sudaca i sudaca. Tako je, na primjer, sportaš koji je pretrčao 2 metra manje od onoga koji je završio drugi pobijedio je u utrci na 200 metara. To se pripisivalo tehničkim nesavršenostima staza.

Prvi doping skandal dogodio se 1988. godine u Seulu. Tada je kanadski sportaš-trkač udaljenost završio neočekivano visokim rezultatom - 9,79 sekundi. Prirodno, dobio je zlatnu medalju. Međutim, dva dana kasnije oduzeta joj je zbog činjenice da je prvak uspostavio upotrebu dopinga.

Olimpijske igre u Salt Lake Cityju također su bogate skandalima. Ruski navijači s veseljem su proslavili prvo mjesto u sportskom umjetničkom klizanju Elene Berezhnaya i Antona Sikharulidzea. Međutim, američkoj se strani nije svidjelo ovo poravnanje, jer su im kanaderi bili favoriti. Počeo je razgovor da su Rusi podmitili suce, što je rezultiralo nagradom. Kako bi se izbjegli daljnji tračevi, donesena je neviđena odluka, a dva su para - Rusi i Kanađani - otišla na dodjelu zlatnih medalja.

Samostalna sportašica Irina Slutskaya također je imala problema s dobivanjem medalje. Suci su smatrali da je program Amerikanke Sare Hughes bolji od ruskog. Međutim, prema međunarodnim promatračima, to uopće nije bio slučaj. No, suci su ostali nepokolebljivi - kao rezultat toga, Slutskaya je zauzela drugo mjesto.

Još jedna nevolja na istim olimpijskim igrama dogodila se s ruskom skijašicom Larisom Lazutinom. U tom trenutku, kada je već bila na korak od zlatne medalje, bila je diskvalificirana, objasnivši da je sportašica, prema rezultatima ispitivanja, uzimala ilegalne droge.