Svjetsko Prvenstvo U Fudbalu 2014: Kako Su Igrale Reprezentacije Nigerije I Bosne I Hercegovine

21. juna Cuiaba je bila domaćin odlučujuće utakmice za ekipe Nigerije i Bosne i Hercegovine u drugom kolu FIFA-inog svjetskog prvenstva u Brazilu. Obje momčadi u prvim utakmicama pokazale su ne najbolji rezultat: Nigerija je remizirala, a Bosna izgubila. Stoga im je utakmica u Cuiabi bila presudna u smislu borbe za prolazak u sljedeću fazu turnira.

Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2014: kako su igrale reprezentacije Nigerije i Bosne i Hercegovine

Nigerijci i Bosanci imali su priliku, nakon što su međusobno pobijedili, osvojiti prva tri boda na turniru, što bi zadržalo nadu u plasman u sljedeću fazu Svjetskog prvenstva. Utakmica nije započela najbržim tempom. Treba napomenuti da je grad Cuiaba najtopliji od svih gradova koji su domaćini utakmica Svjetskog prvenstva u Brazilu. Međutim, najvjerojatnije nije vrućina utjecala na nedostatak zapanjujućeg tempa. Utakmica je bila vrlo važna, pa su momčadi pokušavale igrati s pogledom na svoj gol, eliminirajući pogreške.

Na 20 minuta susreta Bosanci postižu gol. Džeko je, primivši prekrasan pas iz dubine polja, upao u kazneni prostor i pogodio gol. Međutim, linijski sudac podigao je zastavu, pozivajući na ofsajd poziciju. Ponavljanje je jasno pokazalo da je sudac s Novog Zelanda grdno pogriješio. Zapravo je od Bosanaca primio čisti gol.

Bosanski navijači nadali su se da će pravda prevladati u igri. Međutim, to se nije dogodilo. U 29. minuti Peter Odemwingie pogodio je vrata nakon dodavanja do Eminike. Potonji je zabio lijevi bok bosanske obrane i dao dodavanje Peteru koji je poslao loptu između nogu bosanskog golmana. Prvo poluvrijeme završilo je s minimalnom prednošću Afrikanaca.

Nakon pauze, bosanski su igrači pokušali prodirati put do vrata Nigerijaca. Međutim, Europljani nisu uspjeli napadati akcije. Sami igrači Nigerije mogli su sredinom drugog dijela stvoriti opasnu pogotkovu priliku. Bosnu je spasio vratar, štoviše, dva puta. Prvo je Begović odbio opasan udarac, a onda je, u nastavku napada Afrikanaca, poništio izlaz na gol napadača Nigerije.

Europljani su propustili najrealniju priliku za povratak u posljednjim sekundama susreta. U završnom napadu Edin Džeko dobio je priliku iz najpovoljnije situacije da se probije na gol s prolaza kaznenog prostora Nigerije. Međutim, Afričane je spasio vratar, a potom i stativa.

Konačni rezultat 1 - 0 u korist Nigerije šalje Bosance da spakiraju kofere, a Afrikanci imaju dobre šanse da se izvuku iz skupine F.