Ljetni Olimpijski Sportovi: Vaterpolo

Po prvi puta pravila timske igre loptom u bazenu formulirao je Englez William Wilson. Pritom je pokušao simulirati vodeni analog ragbija. Vaterpolska pravila poprimila su svoj moderni oblik do 80-ih godina XIX stoljeća, a oživljavanjem tradicije redovitog održavanja Olimpijskih igara brzo su zauzela stalno mjesto u svom programu za novi sport.

Ljetni olimpijski sportovi: Vaterpolo

Cilj svake od dvije momčadi od osam igrača je postići više golova u protivnički gol nego pustiti u svoje. Vrata duga tri metra plutaju na suprotnim stranama bazena na međusobnoj udaljenosti ne većoj od 30 metara i uzdižu se gotovo metar iznad vode. Pravila također strogo reguliraju metode oduzimanja lopte protivniku, a za njihovo kršenje postoje uklanjanja od 20 sekundi - plivači čekaju u vodi, u posebno određenom kutu bazena. Ukupno vrijeme igre - 32 minute - podijeljeno je u četiri poluvremena, a sudac koji ga broji zaustavlja štopericu kada lopta nije u igri (priprema za slobodna bacanja, zauzimanje pozicija nakon postignutog pogotka itd.).

Ovaj se sport davno pojavio u olimpijskom programu - već u drugim ljetnim igrama 7 timova sudjelovalo je na vaterpolskom turniru. Istina, tada se nije poštivao princip "jedna zemlja - jedan tim", pa su, na primjer, brončane medalje dodijeljene dvjema francuskim momčadima odjednom. A prvi olimpijski prvaci bili su predstavnici matične države ovog sporta - Britanci su u finalu pobijedili Belgijance.

Na III ljetnim olimpijskim igrama vaterpolski turnir smatran je egzibicionim - na njemu je sudjelovalo nekoliko američkih momčadi. A počevši od sljedećih igara, održanih 1908. u Londonu, takva se natjecanja redovito održavaju. Žene su stekle pravo sudjelovanja u ljetnim igrama i ovom sportu samo stotinu godina nakon debija u vaterpolu na Olimpijskim igrama - prvi ženski turnir održan je 2000. godine u Sydneyu.

Te su godine obje ruske ekipe osvojile medalje - žene su osvojile brončane medalje, a muškarci su u finalnoj utakmici izgubili od mađarske ekipe. Na sljedećoj olimpijadi naši muškarci također nisu izašli na postolje - osvojili su brončane medalje. Još nemamo drugih nagrada u ovom sportu, ali muška reprezentacija SSSR-a ima ih 7. Mađarski olimpijci dominiraju u ovom sportu - postali su prvi devet puta, a tri puta zauzeli su druge dvije stepenice olimpijskog postolja.