Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Osvrt Na Utakmicu Rusija - Češka

Dana 13. svibnja 2019. godine, na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu u Slovačkoj, ruska se reprezentacija prvi put sastala s protivnikom iz top 6. U trećem kolu grupne faze Rusi su se morali boriti s češkom reprezentacijom koja je u prva dva meča na turniru pobijedila pobijedivši ekipe Švedske i Norveške.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: osvrt na utakmicu Rusija - Češka

Utakmica Rusija - Češka na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu 2019. bila je jedna od najintrigantnijih u grupnoj fazi u grupi Bratislava. Napadi Miloša Rihe imaju dobar popis u kojem polovica igrača dolazi iz Nacionalne hokejaške lige. Stoga nitko nije očekivao da će ruske zvijezde imati lagan meč protiv čeških zvijezda.

Obje su momčadi počele pažljivo igrati, minimalizirajući pogreške u obrambenoj liniji. Publika od prvih minuta nije vidjela nalet napada na protivnički gol. Na klizalištu se puno pažnje posvećivalo hrvanju snagama uz ukupno jednaku igru. Statistički podaci o udarcima u gol pokazuju da jedna momčad nema prednost nad drugom.

U 14. minuti publika je ipak vidjela prvi pogodak. Napušteni pak organizirali su ruski igrači koji su sezonu proveli u KHL-u. SKA-ov defanzivac Dinar Khafizullin s lijeve strane prekrasno je ubacio na prazan led, odakle je napadač moskovskog CSKA Sergey Andronov neodoljivo ubacio na gol. Na semaforu je zasjalo 1: 0, ugodno za Ruse. Još jedan pomoćnik Andronovog puka bio je Ivan Telegin.

Ubrzo nakon postignutog pogotka Rusi su zaradili jedanaesterac. Evgeni Malkin je dobio dvominutnu kaznu, ali Česi nisu uspjeli iskoristiti datu prednost. Činilo se da je glavni zadatak ruske momčadi bio zadržati prihvatljiv rezultat prije odmora. U tu su se svrhu izborili optužbe Ilje Vorobjova. Andrei Vasilevsky je u prvih dvadeset minuta sačuvao svoj gol netaknutim.

Češka reprezentacija aktivno je započela drugo razdoblje, ali ruska reprezentacija je svoj cilj održavala "na suhom". Uz to, prvi opasan trenutak stvorili su Rusi. Nikita Kucherov zamalo je nadigrao češkog vratara, primivši pak pod golmanovim štitom, ali branič nije dopustio projektilu da pređe vrpcu.

Četiri minute nakon početka drugog razdoblja, Rusi su dobili priliku igrati u većini. Ovaj put nije bilo moguće odigrati bodovni napad. Nekoliko minuta kasnije, Gusev je Kucherova doveo oči u oči s vratarom, ali čuvar čeških golova nije dopustio najboljem strijelcu prošle NHL sezone da pogodi gol. Cilj se dogodio kasnije - Nikita Kucherov i sam je djelovao kao asistent prijatelja iz djetinjstva, nakon čega je napadač Las Vegasa Gusev postigao drugi gol na meču.

Na kraju razdoblja Česi su stvorili nekoliko opasnih trenutaka, među kojima je bio i jedan na jedan s Vasilevskim. Međutim, vratar ruske reprezentacije nije dopustio nijednom od eminentnih napadača Češke da se istakne. Na kraju četrdeset minuta utakmice ruska reprezentacija pobijedila je 2: 0.

Na početku trećeg razdoblja ruska je momčad zaradila manjinu. Ivan Telegin dobio je nepotrebno uklanjanje. Ruska reprezentacija izdržala je dvije minute u nejednakim sastavima. U utakmici pet na pet Česi su nastavili biti aktivni u našoj zoni. Kada je vratar Andrey Vasilevsky bio nemoćan, greda i prečka spasili su Ruse.

Najopasnijim trenutkom za Ruse u tom razdoblju može se smatrati udarac Ilje Kovalčuka, koji je zatresao češku vratnicu.

U posljednjim minutama susreta Česi su vratara zamijenili vanjskim igračem kako bi odigrali zaostatak od dva pogotka. Umjesto toga, treći pogodak ušao je u njihovu ionako praznu mrežu. U posljednjoj minuti sastanka branič Toronta Nikita Zaitsev zabio je efektan udarac iz svoje zone. Konačni rezultat na utakmici je 3: 0 u korist ruske reprezentacije. Ovaj rezultat omogućuje štićenicima Ilje Vorobjova da postignu devet bodova od devet mogućih nakon rezultata prve tri utakmice na svjetskom prvenstvu.