Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Osvrt Na Utakmicu Švedska - Rusija

U finalnoj utakmici grupne faze na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu, održanom u Slovačkoj, ruskoj reprezentaciji suprotstavio se jedan od glavnih favorita cijelog turnira - momčad Švedske. Konačna raspodjela mjesta u gornjem dijelu tablice skupine B ovisila je o rezultatu ove igre.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: osvrt na utakmicu Švedska - Rusija

Prije finalne utakmice u skupini B, ruska nacionalna hokejaška reprezentacija na Svjetskom kupu 2019. zauzela je prvo mjesto. Posljednji rivali Rusima u grupnoj fazi bili su hokejaši iz Švedske. Ova skandinavska momčad dovela je na turnir mnoge svoje zvijezde. Stoga se činilo da je nadgledana igra jedna od najzanimljivijih na turniru u preliminarnoj fazi.

Utakmica je započela obostranom željom ekipa za posjedom paka. U prvih pet minuta susreta publika nije vidjela niti jednu priliku za postizanje pogotka. Švedska reprezentacija češće je napadala pozicijski. Rusi su pokušali protuudariti. U 8. minuti rezultat se promijenio. Aktivnost skandinavskih hokejaša u stranoj zoni dovela je do napuštenog paka. Pucanj Markusa Pettersona s plave linije pogodio je kapetana lavine Colarodo, Gabriela Landeskog. Od središta zvijezde prema Šveđanima, granata se rikošetirala na vrata Andreja Vasilevskog. Švedska je povela 1: 0.

Nakon promašenog paka, Rusi su pokušali aktivnije igrati u stranoj zoni, ali to nije dovelo do opasnih trenutaka na golu Markstrema, već do uklanjanja Sergeja Andronova. Napadač CSKA u stranoj je zoni palicom zakačio protivnika i dobio zaslužene dvije minute. Rusi su uzorno igrali u manjini, ne dopuštajući Šveđanima da povećaju rezultat.

Nekoliko minuta kasnije, Kirill Kaprizov dobio je novčanu kaznu. Rusi su ponovno zaradili dvije minute igre u nejednakim sastavima u napadačkoj zoni. Skandinavski hokejaši stvorili su napetost na golu Vasilevskog, ali vratar Tampa Baya, uz pomoć obrane, nije dopustio drugi pogodak.

Prvo razdoblje završilo je rezultatom 1: 0 u korist Švedske. Skandinavski hokejaši izgledali su bolje u prvih dvadeset minuta igre, češće su gađali vrata i imali teritorijalnu i igračku prednost.

U drugom se dijelu igra dramatično promijenila. Ruska reprezentacija poravnala je rezultat u prvoj minuti. Trojica Gusev - Anisimov - Kucherov zaredali su idealnim napadom svojim dodavanjima, nakon čega je napadač Chicaga poravnao rezultat. Drugi pogodak protiv Šveđana Rusi su organizirali nakon 4 minute. Bacanje Mihaila Sergačova s plave linije zatvorio je Evgeny Dadonov, koji je na jesen uspio zamijeniti klub i promijeniti smjer leta paka. Napadaču Florida Panthersa ovaj je pogodak već bio sedmi na turniru.

U 9. minuti dvije glavne zvijezde ruskog hokeja posljednjeg desetljeća odigrale su cool kombinaciju. Evgeny Malkin pružio je asistenciju Aleksandru Ovechkinu, nakon čega je napadač Washingtona po treći put natjerao Yakuba Markstrema da se preda.

Ruska reprezentacija nastavila je cijepati švedsku obranu. U 15. minuti Kirill Kaprizov postigao je svoj prvi pogodak na Svjetskom prvenstvu 2019. godine, koji je ubacio odmah nakon ubačaja kojeg je izborio Kuznetsov. 4: 1 u korist ruske reprezentacije. Možda je ovaj cilj konačno slomio Šveđane. Do kraja razdoblja, Skandinavci su još dva puta popustili i to u roku od jedne minute. Prvo je zabio Mihail Grigorenko, a zatim napadač Pittsburgha Jevgenij Malkin. Konačni rezultat utakmice nakon dva razdoblja je 6: 1 u korist ruske reprezentacije.

U posljednjem razdoblju publika je vidjela još četiri gola. Tri od njih organizirali su švedski hokejaši. U 13. minuti William Newlander je smanjio zaostatak, poravnavajući rezultat 6: 2. Rusima je trebala manje od minute da odgovore. Dmitrij Orlov uzvratio je svojim postignutim pak. Nakon toga napokon je postalo jasno da će pobjednik sastanka biti ruska momčad. Možda je ovo opustilo domaće hokejaše. Optužbe Ilje Vorobjova u posljednje su tri minute popustile još dva puta. Istakli su se švedski branitelji Ekman-Larson i Klingberg.

Konačni rezultat susreta je 7: 4 u korist ruske reprezentacije. Ovaj rezultat omogućio je našoj momčadi da samouvjereno osvoji skupinu B. Rivali u četvrtfinalu bit će američka reprezentacija.