Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Osvrt Na Utakmicu Kanada - Francuska

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu postupno uzima maha. Uz to, glavni pretendenti na zlatne medalje počinju uspostavljati međusobno razumijevanje u svojim odredima. Tome pomažu utakmice grupne faze s momčadima koje su očito inferiorne u klasi. Gledatelji su mogli pratiti sličan meč u Košicama u izvedbi kanadske reprezentacije.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: osvrt na utakmicu Kanada - Francuska

U četvrtom kolu preliminarne faze u skupini A, reprezentacija Kanade igrala je protiv francuske reprezentacije. Položaj na turniru obvezao je osnivače hokeja da sa ozbiljnošću pristupe utakmici, jer su Kanađani u svojoj imovini imali samo šest bodova nakon tri utakmice (dvije pobjede i jedan poraz od domaćina slovačkog prvenstva).

Očekivano, Kanađani su utakmicu započeli aktivno, ali u prvim minutama nisu mogli pogoditi gol suparnika. Kada je igrala u jednakim sastavima, francuska reprezentacija se držala dostojanstveno. Rezultat se prvi put promijenio nakon što su Europljani zaradili brisanje. Kada su igrali 5 na 4, kanadski hokejaši nisu imali vremena stvoriti opasne trenutke, jer su Francuzi gotovo odmah ponovno otišli. Više od minute kanadska reprezentacija imala je vodstvo za dva igrača. Takva se prednost uskoro osjetila. U 9. minuti susreta Anthony Manta je preciznim ubačajem iz desnog kruga za ubacivanje poslao pak u gol francuske reprezentacije.

Drugi se gol nije dugo čekao. U 11. minuti susreta igrač Edmonton Oilersa i Maple Leavesa Darnell Nurse sjajnim dodavanjem postigao je praznu mrežu napadača Las Vegasa i vođe Jonathana Marchessa.

Na kraju razdoblja, mladi napadač Tampa Bay Lightninga Anthony Cirelli preuzeo je vodeće uloge u kanadskoj reprezentaciji. Prvo je bacanje suigrača Nikite Kucherova pogodio stativu, a u 17. minuti, primivši dodavanje iza vrata, Cirelli je ipak treći put uznemirio francuskog vratara. Rezultat 3: 0 u korist kanadske reprezentacije izdržao je do zvižduka za prvu stanku.

Suprotno očekivanjima kanadskih navijača, njihova reprezentacija u drugom razdoblju nije uspjela nastaviti poraz od Francuza. Igrači javorovog lista napali su, ali nisu mogli pogoditi kapiju. Uz to, inozemni su majstori dva puta tijekom tog razdoblja zaradili brisanje. Francuska reprezentacija nije mogla realizirati prvu od njih i čak je zamalo promašila u opasnom kontranapadu. Europljani su drugu brojčanu prednost odigrali puno bolje. U 17. minuti razdoblja, kada je preostalo šest sekundi do izlaska protjeranog Kanađanina, Damien Fleury neodoljivo je ubacio u bliži gornji kut vratara Kanade i Philadelphia Flyers Harta. Rezultat je postao 3: 1 u korist inozemnih hokejaša. Brojevi na semaforu nisu se mijenjali do kraja drugog razdoblja.

U 3 minute u posljednjem razdoblju Francuzi su uspjeli postići svoj drugi gol. Njemački legionarski Europljani Anthony Resch iskoristio je tromost kanadskih braniča i pogodio vrata Kaspera Harta, smanjivši zaostatak na minimum.

Nakon promašenog paka, Kanađani su počeli aktivnije igrati. Plod ovoga bio je drugi pogodak Anthonyja Mante na meču. U 9. minuti nastavka napadač je dovršio školjku iz penija u francuski gol. Rezultat je postao 4: 2 u korist "javorovih listova". Dvije minute kasnije, Mark Stone peti je put uznemirio Francuze bacanjem poluzone.

Na kraju utakmice, momčadski igrači počeli su često odlaziti. Završni segment susreta odigrale su reprezentacije u nejednakim sastavima. Rezultat na semaforu se nije promijenio. Momčad Kanade izborila je treću pobjedu na svjetskom prvenstvu ukupnim rezultatom 5: 2.