Kakve Su Bile Olimpijske Igre U Vancouveru

Od 12. veljače do 28. veljače 2010. u kanadskom gradu Vancouveru održane su XXI Zimske olimpijske igre. Ova su preko dva tjedna bila ispunjena mnogim sportskim događajima. Sudionici i gledatelji postali su heroji i svjedoci pobjeda i poraza, doping skandala, borbe za olimpijske medalje i, nažalost, čak i tragičnih događaja. Ova olimpijska igra za rusku momčad bila je najneuspješnija u povijesti Igara.

Kakve su bile Olimpijske igre u Vancouveru

Od samog početka Olimpijske igre u Vancouveru održavale su se u znaku apsurdne tragedije: čak i prije otvaranja Igara nekoliko je sportaša ozlijeđeno na bob stazi, a mladi perspektivni sportaš iz gruzijske momčadi Nodar Kumaritashvili, umro nakon što se zabio u metalni nosač. Stoga je ceremonija otvaranja Olimpijskih igara započela minutom šutnje.

No, tada su se događaji razvili prema planu, unatoč previše toplom vremenu i problemima s demonstrantima i štrajkačima koji su prosvjedovali protiv globalizacije. Već sljedećeg dana, započeli su uobičajeni olimpijski radni dani, odigrala su se prva službena natjecanja - skakanje s odskočne daske K-90, u čijem je finalu pobijedio Švicarac Simon Ammann koji je u Vancouveru otvorio bodovanje za medalje.

Ruski skijaši započeli su svoje nastupe ne baš dobro, a kao rezultat toga dobili su tek četvrta mjesta, što su treneri objasnili lošim izborom skijaškog voska. Prvu olimpijsku medalju za rusku momčad osvojio je klizač Ivan Skobrev koji je na daljini od 5 km zauzeo treće mjesto.

Ruski tim nastavili su proganjati neuspjesi: dvoborac Nijaz Nabejev, na kojeg su se polagale velike nade, uklonjen je s natjecanja zbog povećane razine hemoglobina u krvi. U prvoj utakmici s Fincima ruski hokejaši izgubili su 1: 5 i praktički odmah ispali iz borbe za medalje. Prvi put nakon mnogo godina nije bilo ruskih sportaša u konkurenciji sportskih parova.

Prvo zlato za Rusiju tek 5. dana Olimpijade osvojili su sprinter skijaši Nikita Kryukov i Alexander Panzhinsky. Evgeni Plushenko, kojem su predviđali zlato u umjetničkom klizanju, zauzeo je tek drugo mjesto, što je također postalo neugodno iznenađenje i razlog za duge sporove. Uspjeh su pratili plesači na ledu, skijaši u ekipnom sprintu, biatlonci i luge koji su u zbirku ruske reprezentacije dodali još nekoliko medalja. Po prvi puta u povijesti ruskog sporta Ekaterina Ilyukhina osvojila je zlatnu medalju u snowboardu. U neslužbenom ekipnom natjecanju ruska reprezentacija bila je tek 11. po broju olimpijskih medalja.

Na ceremoniji zatvaranja Olimpijskih igara, Vancouver je predao palicu ruskom gradu Sočiju. Nadajmo se da će sljedeća olimpijada koja će se održati 2014. donijeti više sreće i medalja našim sportašima.