Kakve Su Bile Olimpijske Igre 1928. U St. Moritzu

Druge zimske olimpijske igre 1928. održane su u St. Moritzu (Švicarska) od 11. do 19. veljače. Kandidati za Igre bili su Enelberg, Davos i St. Moritz. Izbor potonjeg bio je posljedica prisutnosti dobrih skijaških staza na ovom mjestu.

Kakve su bile Olimpijske igre 1928. u St. Moritzu

Zimskim olimpijskim igrama 1928. prisustvovalo je 25 zemalja, 491 sportašica (od toga 27 žena). Medalje su dodijeljene u 13 brojeva od šest sportskih programa.

U brzom klizanju i skijanju rivalstvo se intenziviralo, ali rezultat se praktički nije razlikovao od rezultata prvih Olimpijskih igara 1924. godine. Sportaši iz Norveške izgubili su ovdje samo jednu od četiri zlatne medalje (skijanje).

U klizanju je finski Klas Thunberg osvojio dvije zlatne medalje na udaljenostima od 1500 m i 500 m. Norvežani Bernt Evensen i Ivar Ballangrud osvojili su po jedno zlato na istim natjecanjima.

Švedski skijaši pobijedili su u utrci na 50 km. Prema stručnjacima, zbog otopljenja otečena teška skijaška staza spriječila je Norvežane da pokažu svoju visoku tehniku trčanja. Prelazeći udaljenost od 18 km, kada još nije bilo otopljenja, norveški skijaši pokazali su se puno jači od svojih rivala. Zlato na ovoj udaljenosti uzeo je Johan Grottmsbroten, bio je i prvi u biatlonu.

Švicarski sportaši na kosturnim natjecanjima nisu uspjeli dobiti niti jednu medalju. Ali Amerikanci su uspjeli osvojiti zlato i srebro u utrkama brzih saonica. Pokazali su se i sudionici iz SAD-a jači od ostalih u bobu - pobijedila je druga američka momčad, prva je zauzela drugo mjesto.

Hokejaški turnir osvojili su Kanađani. Suparnicima iz Švedske nisu dali niti jedan pogodak.

Tijekom natjecanja u umjetničkom klizanju samo je Gillis Grafström iz Švedske uspio obraniti naslov prvaka osiguravajući medalju 1924. godine. U konkurenciji među ženama prvenstvo je osvojila Sonya Heni, norveška umjetnička klizačica koja je godinu prije Olimpijskih igara postala svjetski prvak. U klizanju u paru francuski klizači Pierre Brunet i Andre Joly uzeli su zlato. Austrijski umjetnički klizači dobili su dvije srebrne i brončane medalje.

U ekipnoj konkurenciji, kao i na Igrama 1924., pobijedili su sportaši Norveške, koji su dobili 93 boda (15 medalja, od čega 5 zlatnih, 5 srebrnih i 5 brončanih). Na drugom su mjestu bili Amerikanci koji su osvojili 45 bodova (6 medalja: 2 zlatne, 2 srebrne i 2 brončane). Treće mjesto zauzeli su sportaši Švedske koji su zaradili 35 bodova (5 medalja: 2 zlatne, 2 srebrne i 1 brončana).