Tamo Gdje Su Održane Zimske Olimpijske Igre 1984. Godine

XIV Zimske olimpijske igre održane su od 8. do 19. veljače 1984. u gradu Sarajevu, glavnom gradu Republike Bosne i Hercegovine, koji je bio dio tada jedinstvene države Jugoslavije. Za medalje u 7 sportova natjecalo se 1.272 sportaša iz 49 zemalja.

Tamo gdje su održane Zimske olimpijske igre 1984. godine

Tijekom razmatranja prijave za Zimske olimpijske igre Sarajevo je imalo vrlo jake konkurente: japanski grad Sapporo i švedski grad Göteborg. Sapporo je već bio domaćin Zimskih olimpijskih igara 1972., pa su Japanci ustrajno tvrdili da mogu uspješno koristiti i postojeću infrastrukturu i nakupljeno iskustvo održavanja tako velikih i važnih natjecanja. Ipak, u drugom krugu glasanja Sarajevo je pobijedilo sa 39 glasova protiv 33 za Sapporo. Službena maskota Olimpijskih igara je slatko vuče Vuchko.

Reprezentacija SSSR-a na ovim je igrama smatrana glavnim favoritom za pobjedu u ekipnom natjecanju. Posebno smo se radovali pobjedi hokejaške reprezentacije, budući da su na prethodnim Olimpijskim igrama u Lake Placidu naši hokejaši u završnom dijelu turnira senzacionalno izgubili od američke momčadi koja je bila superiorna u svim pogledima. Ova je igra ušla u povijest pod nazivom "Čudo na ledu". I činilo se da će se očekivanja ostvariti, reprezentacija SSSR-a odmah je započela svoj nastup pobjedom: već prvog dana natjecanja skijaš Nikolaj Zimjatov osvojio je zlatnu medalju na udaljenosti od 30 km. No, na kraju je SSSR reprezentacija zauzela tek drugo mjesto u ukupnom poretku momčadi, osvojivši 25 medalja - 6 zlatnih, 10 srebrnih i 9 brončanih. U usporedbi s prethodnim Olimpijskim igrama u Lake Placidu, gdje je osvojeno 10 zlatnih medalja, ovo je bio prilično slab rezultat.

Neka utjeha bila je činjenica da su naši hokejaši bili među zlatnicima. Prvo mjesto osvojila je reprezentacija DDR-a koja je dobila 9 zlatnih, 9 srebrnih i 6 brončanih medalja. Ekipa SAD-a završila je treća s 4 zlatne i 4 srebrne medalje.

Općenito, organizacija Olimpijskih igara pokazala se na visokoj razini, igre su se održavale u istinski sportskoj atmosferi. Lokalno stanovništvo se prema članovima sportskih delegacija odnosilo s iskrenom srdačnošću. Ukratko, Olimpijske igre u Sarajevu bile su prava proslava sporta i mira.