Gdje Su Bile Ljetne Olimpijske Igre 1972. Godine

20. ljetne olimpijske igre 1972. održane su u Münchenu od 26. kolovoza do 10. rujna. U Njemačku je stigao rekordan broj sportaša i reprezentacija. Po prvi puta su na olimpijskim natjecanjima sudjelovali predstavnici Albanije, Saudijske Arabije, Demokratske Narodne Republike Koreje, Somalije i niza drugih zemalja. Nažalost, Olimpijske igre 1972. pamtile su se ne samo po sportskim dostignućima.

Gdje su bile ljetne olimpijske igre 1972. godine

Prije početka Olimpijskih igara u Münchenu, metro je prvi put izgrađen, središte grada je u potpunosti rekonstruirano, a cestovni sustav ponovno stvoren. Novi kompleks sportskih sadržaja sastojao se od olimpijskog sela za 10 tisuća stanovnika, olimpijskog stadiona za 80 tisuća sjedećih mjesta, sportske palače, velikog bazena, biciklističke staze za 13 tisuća sjedećih mjesta i drugih teretana i terena. Specijalno za Igre izgrađen je novi olimpijski stadion (Olympiastadion) čiji je neobičan dizajn krova nalikovao paukovoj mreži.

Većina olimpijskih mjesta u Münchenu bila su opremljena modernim sredstvima za hitne informacije za to vrijeme (elektronička računala, semafori, laserski mjerni instrumenti, oprema za umnožavanje tiskovnih biltena itd.). Televizija je bila široko korištena zahvaljujući čemu su Olimpijske igre mogli vidjeti preko milijardu ljudi na svim kontinentima.

5. rujna 1972. dogodila se neviđena tragedija u povijesti sporta. Teroristi palestinske organizacije uspjeli su se infiltrirati u jedan od paviljona olimpijskog sela u 4:30. Uzeli su za taoce nekoliko članova izraelske delegacije, od kojih je 11 ubijeno, a ubijen je i njemački policajac. Ovaj incident šokirao je cijeli svijet, ali odlučeno je da se igra nastavi.

Sovjetski sportaši suočili su se s teškim zadatkom, morali su osvojiti 50 zlatnih medalja do 50. godišnjice SSSR-a, nadmašivši SAD. Završili su je, osvojivši točno 50 nagrada najvišeg standarda, olimpijci iz Sjedinjenih Država dobili su 33 medalje. Ukupno su sudionici SSSR-a na Ljetnim olimpijskim igrama 1972. dobili 99 medalja, od toga 27 srebrnih i 22 brončanih.

Muška košarkaška reprezentacija Sovjetskog Saveza prvi je put osvojila zlatne medalje pobijedivši američku momčad u napetoj utakmici. Dvije zlatne medalje osvojili su sovjetski boksači: Vjačeslav Lemešev iz Moskve i Boris Kuznjecov iz Astrahana. Hrvači slobodnim stilom dobili su pet zlatnih medalja. Sovjetske gimnastičarke pokazale su se na vrlo visokoj razini, osvojivši nekoliko zlatnih medalja na raznim natjecanjima. Sve zlatne medalje u kanuu i kajaku za žene i muškarce pripale su sovjetskim veslačima. Natjecanja XX. Ljetnih olimpijskih igara pokazale su visoku razinu pripreme svih sudionika. Tijekom ovih događaja postavljena su 94 olimpijska i 46 svjetskih rekorda.