Rezultati Prvog Olimpijskog Tjedna U Sočiju

Prvi olimpijski tjedan u Sočiju bio je bogat događajima. Prema rezultatima ljestvice medalja, ruska reprezentacija zauzima tek 8. mjesto.

Olimpijske medalje

Ukupno su ruski sportaši osvojili 12 medalja, od kojih su samo 2 imale najviše dostojanstvo. Obje zlatne medalje osvojene su u umjetničkom klizanju: Rusi su osvojili ekipno natjecanje i sportske parove, gdje su Maxim Trankov i Tatyana Volosozhar dobili zlato.

Ruska reprezentacija osvojila je isti broj srebrnih i brončanih medalja - 5. Srebro su dobili Ksenia Stolbova i Fedor Klimov u parnom umjetničkom klizanju. U luge sportovima Albert Demchenko dva puta je zauzimao srebrno postolje (u pojedinačnom prvenstvu i u ekipnoj štafeti). Olga Villukhina osvojila je srebrnu medalju u potrazi za biatlonom. Olga Fatkulina donijela je još jednu srebrnu medalju ruskoj reprezentaciji, pretrčavši klizanje na 500 metara.

Olga Graf osvojila je svoju prvu brončanu olimpijsku medalju u brzom klizanju, 3000 metara. Neočekivane za Rusiju bile su brončane medalje primljene u brzom klizaču Viktoru Anu i u slobodnom stilu - Aleksandru Smišljajevu. Posljednjeg dana prvog olimpijskog tjedna oduševila me Elena Nikitina koja je osvojila brončanu medalju u kosturu. A dan prije, na svoj rođendan, biatlonac Jevgenij Garaničev popeo se na brončano postolje nakon pojedinačne utrke.

Vodeće mjesto na ljestvici medalja i dalje zauzima njemačka reprezentacija, čiji su sportaši već dobili 10 olimpijskih medalja, od čega 7 zlatnih, 2 srebrne i 1 brončana. Drugo mjesto zauzela je švicarska reprezentacija koja je osvojila 7 nagrada, od kojih je 5 bilo najviše dostojanstvo. Kanadska momčad zatvara prva tri, s 11 medalja, od kojih su samo 4 zlatne.

Rusija je također inferiorna u odnosu na zemlje poput Norveške, Sjedinjenih Država, Nizozemske i Bjelorusije. Vrijedno je napomenuti da jaz između ovih momčadi nije jako velik, a ruska momčad ima sve šanse da poboljša svoj položaj na ljestvici medalja. Za to ruski sportaši trebaju dobiti medalje najvišeg dostojanstva.