Zimske Olimpijske Igre 1998. U Naganu

Japanski grad Nagano izabran je za domaćina Zimskih olimpijskih igara 1998. godine na zasjedanju Međunarodnog olimpijskog odbora u Birminghamu. Prije toga, zimske olimpijske igre održane su u Japanu prije 26 godina u Sapporu.

Zimske olimpijske igre 1998. u Naganu

Ova Olimpijska igra u Naganu bila je najmasovnija od prethodnih Zimskih igara u smislu broja sportaša i zemalja sudionica. Sudjelovale su 72 zemlje i više od 2300 sportaša. Uoči Igara, Generalna skupština UN-a pozvala je zemlje da obustave sve unutarnje i međunarodne sukobe. Amblem Olimpijskih igara bio je cvijet pahuljice s predstavnicima određenog sporta prikazanima na svakoj latici.

Glavno iznenađenje ovih natjecanja bio je potres magnitude 5 magnitude 5, 20. veljače. Srećom, nitko od Olimpijaca nije ozlijeđen. Važan događaj bio je sporazum između NHL-a i MOO-a, koji je sportašima iz najjače hokejaške lige omogućio da se natječu na Olimpijskim igrama.

Sportaši na XVIII igrama natjecali su se u 14 sportova. Po prvi puta, program olimpijskog prvenstva obuhvaćao je natjecanja u curlingu, snowboardu i hokeju za žene. Sportaši iz egzotičnih zemalja za zimske sportove - Brazila, Urugvaja i Bermuda - sudjelovali su na olimpijskim natjecanjima u Naganu. Japanka Ionico Kasai izvela je izložbenu skakaonicu, postavši prva žena koja je dobila takvu čast.

Tada je odigran rekordan broj medalja - 68 kompleta. Najveći broj medalja (29) osvojili su sportaši iz Njemačke, drugi su bili sportaši iz Norveške s 25 medalja, treći Rusi sa 18 medalja. Ruski skijaši uspjeli su pobijediti u svim disciplinama. Larisa Lazutina osvojila je tri zlatne medalje, jednu srebrnu i jednu brončanu. Domaćini Olimpijskih igara zauzeli su tek 7. mjesto u poretku medalja.

Uoči Olimpijskih igara u Naganu izumljen je novi dizajn klizaljki s otrcanom petom koji je sportašima omogućio da prepišu svoje svjetske rekorde u brzom klizanju. Američka umjetnička klizačica Tara Lipinski (15) osvojila je zlato u samcu, postavši najmlađa ikad pobjednica Zimskih olimpijskih igara.

Na završnoj svečanosti pokrenut je vatromet od 5.000 visinskih punjenja rijetke ljepote.