Ljetni Olimpijski Sportovi: Nogomet

Danas je nogomet najmasovniji i najpopularniji sport na našoj planeti. Službenim datumom njegovog rođenja smatra se 1863., a prvi put se na Olimpijskim igrama nogomet pojavio 37 godina nakon ovog datuma. Bilo je to u Parizu, na drugim Igrama nakon oživljavanja olimpijske tradicije.

Ljetni olimpijski sportovi: Nogomet

Međunarodna nogometna federacija (FIFA), koja je organizirana 1904. godine, odgovorna je za domaćinstvo olimpijskih nogometnih turnira. Ova organizacija smatra nogometne utakmice dviju ljetnih olimpijada (u Parizu i St. Louisu) ne službenim, već samo egzibicionim, jer u njima nisu sudjelovale reprezentacije, već neovisne klupske momčadi. Stoga odbrojavanje nogometnih turnira na FIFA-inim ljetnim igrama započinje od Olimpijskih igara pod trećim serijskim brojem koji se održao 1908. u Londonu.

Britanci su postali i prvi olimpijski prvaci u ovom sportu, bili su najjači na turniru osam reprezentacija. Znakovito je da su Francusku na tom turniru predstavljale dvije momčadi odjednom - ovo je bio jedini presedan u povijesti. Britanske nogometne reprezentacije, zajedno s mađarskim, i dalje su najuspješnije olimpijske reprezentacije - tri su puta osvajale zlatne medalje. Iako Brazilci, već peterostruki svjetski prvaci u ovom sportu, nikada nisu postali prvi na Olimpijskim igrama. Zanimljivo je da im nogometaši SSSR-a nisu dopustili da dva puta dobiju nagrade - sovjetska reprezentacija 1976. godine u Montrealu pobijedila je Brazilce u igri za brončane medalje, a 1988. u Seulu pobijedila ih je u finalnoj utakmici. SSSR je dva puta osvojio zlatne medalje na olimpijskom nogometnom turniru i tri puta je postao brončani.

Prema FIFA-inim pravilima, dobna ograničenja izriču se za igrače olimpijskih momčadi - svaki od njih, osim tri igrača, ne smije biti stariji od 23 godine. Stoga olimpijski turniri ne okupljaju najjače igrače i smatraju se manje prestižnim natjecanjima od svjetskih i europskih prvenstava.

Od XXVI. Ljetnih olimpijskih igara u Atlanti, koje su se održale 1996., u program su uključeni i ženski nogometni turniri. Na četiri foruma koja su prošla za to vrijeme, prednost američkih sportaša bila je neporeciva - tri puta su postali prvaci, a jednom su, u produžecima, izgubili prvo mjesto od suparnika iz Norveške.