Svjetsko Prvenstvo 2014. U Nogometu: Kakva Je Bila Utakmica Bosna I Hercegovina - Iran

Prije finalne utakmice, Bosanci su izgubili sve šanse za nastavak borbe u doigravanju FIFA-inog svjetskog kupa. Međutim, Europljani su planirali dobiti barem jedan meč na turniru. Posljednji rival za njih bila je iranska momčad koja je prije utakmice trećeg kola u skupini F, u slučaju pobjede, imala teoretske šanse za nastavak borbe u fazi doigravanja svjetskog nogometnog prvenstva.

Svjetsko prvenstvo 2014. u nogometu: kakva je bila utakmica Bosna i Hercegovina - Iran

Činilo se da je bosanska momčad imala jači popis imena. Barem mnogi bosanski nogometaši igraju za poznate klubove u Evropi. Iranci u svojoj pozadini izgledaju puno skromnije. Možda je ovo predodredilo teritorijalnu prednost Bosne.

Europljani su aktivnije započeli utakmicu. Edin Džeko već je imao priliku u prvim minutama, ali nije mogao pogoditi vratnicu s povoljne točke. Bosanski napadač postigao je gol nešto kasnije. Dvadeset i tri minute kasnije, Džeko je pucao ravno u kut vrata Iračana izvan kaznenog prostora. Europljani su poveli 1 - 0.

Iransku momčad u prvom dijelu se može razlikovati po opasnom udarcu u prečku gola Bosanaca. Shojayei, minutu nakon što su Iranci promašili loptu, opasno je pogađao gol. Iranskoj reprezentaciji poprilično je nedostajalo gola.

Prvo poluvrijeme susreta završilo je s minimalnom prednošću Bosanaca 1 - 0.

U drugom poluvremenu Bosanci su povećali vodstvo. Nakon pogreške iranskih nogometaša na svojoj polovici terena, Europljani su odigrali kombinaciju, koja je završila drugim golom. Pjanich se istakao u 59. minuti. Nakon ovog pogotka pobjednika meča već je bilo lako predvidjeti.

Međutim, Iranci nisu napustili teren bez svog gola. U 82. minuti Reza Guchannejhad zatvorio je dodavanje s lijevog boka iranskog napada. 2 - 1 i dalje su vodili Bosanci. Iran je imao priliku ugrabiti barem remi, ali to se nije dogodilo.

Sve nade iranskih nogometaša i navijača uništio je pogotkom Avdija Vršajeviča, koji je uslijedio odmah nakon što su Iranci postigli gol. Brzi napad Europljana doveo je do toga da je u 83. minuti rezultat postavljen na 3 - 1 u korist Bosne.

Bosanci su izborili prvu i posljednju pobjedu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, dok su Iranci postigli prvi i jedini pogodak na turniru. Sada se obje momčadi vraćaju kući.