Prva Utakmica 1/8 FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Brazil Protiv Čilea

28. lipnja čitav je Brazil živio u iščekivanju prve utakmice 1/8 finala FIFA-inog svjetskog prvenstva, u kojoj se domaćin Svjetskog prvenstva sastao s reprezentacijom Čilea. Sukob Brazilaca i beskompromisnih Čileanaca dogodio se na stadionu u gradu Belo Horizonte.

Prva utakmica 1/8 FIFA-inog svjetskog prvenstva 2014: Brazil protiv Čilea

Od prvih minuta sastanka obje su momčadi nametnule oštru borbu za loptu protivniku u svakom dijelu terena. Bila je to već faza doigravanja, pa su sve snage bačene u određenu utakmicu. Simbol borbe za moć na zelenom travnjaku stadiona Mineirao možemo nazvati Vidalovom tehnikom, koju je uhvatio za bok Neymara. Čileanac je mogao zavidjeti hokejašima NHL-a.

Što se tiče igre, gledateljima na tribinama nije moglo biti dosadno. Već u 18. minuti susreta, nakon udarca iz kuta, domaćini otvaraju rezultat. Brazilski kapetan Silva upućuje loptu glavom na daleku stativu, gdje David Luiz dovršava dodavanje. Rezultat postaje 1 - 0 u korist Brazila. Ono što se u tom trenutku događalo na tribinama, sportski komentator nazvao je izrazom koji će ući u povijest: "Brazilci na tribinama doživjeli su ogroman orgazam." Takvo je veliko radosno ludilo bilo mnogo obožavatelja. Međutim, Brazilci se dugo nisu morali radovati.

U 32. minuti Alexis Sanchez je najtočnijim udarcem izvan kaznenog prostora poslao loptu u korner Cesarevih vrata. Brojevi 1 - 1 zasvijetlili su na semaforu, što je čileanske navijače već odvelo u fazu ekstaze.

Prvo poluvrijeme susreta završilo je s jednakim rezultatom.

U drugom poluvremenu uočena je ista teška igra na terenu. Treba priznati da su Brazilci imali malu teritorijalnu prednost, ali su Čileanci opasno kontrirali. Timovi su imali nekoliko dobrih prilika za postizanje pogotka, ali rezultat na semaforu se nije promijenio - glavno vrijeme utakmice završilo je neriješeno 1 - 1.

U dodatnih 30 minuta Brazilci su bili aktivniji, momčad Čilea uzvratila je posljednjim dijelom snage. Masivna obrana Čileanaca je za divljenje - brazilska momčad nije imala niti jednu priliku za postizanje pogotka. No, Čileanci su gotovo "pokopali" sve nade vlasnika prvenstva. U posljednjim minutama produžetaka Pinilla je čudovišno udario vrata Cesara. Vratar je bio nemoćan, ali je lopta pogodila gredu. Zvona s vratnice kao da je odjeknula cijelim Brazilom. Pentakampioni su vrlo sretni.

Produžeci nisu dali postignute golove, pa su timovi sredili odnos u seriji izvođenja jedanaesteraca. Sportska sreća bila je na strani domaćina prvenstva - pobijedili su 3 - 2. Istodobno je konačni udarac Čileanaca s točke pogodio vratnicu. Opet je nekoliko centimetara Čile odvojilo od njegovanog cilja. Kao rezultat toga, ovaj je pogodak bio posljednji u igri. Brazilci izlaze u četvrtfinale i čekaju pobjednika meča Kolumbija - Urugvaj. Čileanci odlaze kući, ali nitko neće zamjeriti tim igračima kod kuće zbog učinka. Bila je to dostojna momčad od koje se, nažalost, prvenstvo oprašta.