Ljetne Olimpijske Igre 1924. U Parizu

Šest europskih gradova natjecalo se za Ljetne olimpijske igre 1924. godine. Prednost je dana Parizu, čime je zabilježena zasluga Francuza Coubertina - utemeljitelja Olimpijskih igara.

Ljetne olimpijske igre 1924. u Parizu

Pripremno razdoblje bilo je prilično teško, ali sama organizacija Igara bila je besprijekorna. To su bile posljednje utakmice u koje je Pierre de Coubertin bio uključen u pripremu. Olimpijske igre u Parizu postale su jedna od najposjećenijih. Gledalo ga je više od 620 tisuća ljudi. Svečanosti otvorenja 5. srpnja prisustvovali su predsjednik Francuske Republike Gaston Doumergue, princ od Walesa i rumunjski princ Carol.

Na VIII Olimpijskim igrama sudjelovalo je 44 države i 3.092 sportaša. Po prvi puta su sudjelovali sportaši iz Irske, Meksika, Rumunjske, Urugvaja, Filipina i Ekvadora. Timovi Njemačke i SSSR-a nisu smjeli igrati zbog nestabilne političke situacije u tim zemljama.

Program Igara obuhvaćao je natjecanja u 17 sportova. Na demonstracijama su se igrale igre francuskog boksa i baskijskih lopti. Ove su igre posljednji put održani ragbi turniri. Žene su sudjelovale u natjecanjima u plivanju, ronjenju, mačevanju i tenisu.

Sjajni trkač iz Finske Paavo Nurmi prepoznat je kao heroj Olimpijskih igara, koji je osvojio pet zlatnih medalja. Zvijezda američkog plivača Johnnyja Weissmullera uzdigla se u Parizu. Osvojio je dvije glavne daljine i štafetu slobodnim stilom, osvojivši tri zlatne medalje. Pet medalja, od kojih su tri zlatne, osvojio je mačevalac iz Francuske Roger Ducre.

Na tim igrama tenisko natjecanje održano je posljednji put prije velike stanke zbog neslaganja između Međunarodne teniske federacije i MOO-a. Tek 1988. godine tenis se ponovno vratio na Olimpijske igre. Američki tenisači nisu propustili niti jedan naslov prvaka, osvojivši pet zlatnih medalja.

Na nogometnom turniru sudjelovale su 22 momčadi. Prekomorski nogometaši - Urugvajci - prvi su put svladali jaku momčad Jugoslavije rezultatom 7: 0.

U ukupnom poretku pobjedu na ovoj olimpijadi izborili su američki sportaši, na drugom mjestu bila je domaća momčad, a na trećem sportaši Finske.