Kako Je Bilo Na Olimpijskim Igrama 1924. U Parizu

1924. u Parizu su organizirane Olimpijske igre. Po drugi je put francuska prijestolnica postala mjesto održavanja ovih sportskih događaja pobijedivši Barcelonu, Rim, Los Angeles, Prag i Amsterdam u konkurenciji za igre.

Kako je bilo na Olimpijskim igrama 1924. u Parizu

1924. godine u igrama su sudjelovale 44 zemlje. Njemačkoj je još uvijek bilo zabranjeno sudjelovanje u olimpijskom pokretu zbog svoje agresije tijekom Prvog svjetskog rata. Sovjetski tim također nije mogao prisustvovati natjecanju zbog nepriznavanja ove države od strane većine zemalja svijeta. Zemlje poput Estonije, Latvije, Litve, Haitija, Ekvadora, Irske, Meksika i Urugvaja prvi su put poslale svoje sportaše na igre. Najveći broj sportaša došao je iz Francuske.

Na ovim Olimpijskim igrama već ste mogli vidjeti mnoge atribute koji su sada postali sastavni dio takvih natjecanja. Održane su ceremonije otvaranja i zatvaranja igara u kojima je sudjelovao predsjednik Francuske. Pojavila se olimpijska deviza koja zvuči kao "Brže, više, jače!" Igre su privukle veliku publiku i njihova se organizacija uspjela isplatiti. Postupno, olimpijada postaje ne samo sportski događaj, već i svojevrsna demonstracija razine razvijenosti zemlje u kojoj se održava.

Međutim, igre iz 1924. godine bile su vrlo različite od današnjih. Na primjer, žene su se mogle natjecati u ograničenom broju disciplina. Od 19 sportova sudjelovali su samo na natjecanjima u ronjenju, plivanju, mačevanju i tenisu.

Prvo mjesto na neslužbenom ekipnom natjecanju zauzele su Sjedinjene Države. Najviše rezultata pokazali su američki atletičari i atletičari - trkači i skakači. Također, nekoliko zlatnih medalja osvojili su plivači i tenisači, i muškarci i žene.

Finska momčad postala je druga s značajnom razlikom. Trkač Paavo Nurmi osvojio je 5 od 14 zlatnih medalja za ovu zemlju, kako u utrci pojedinačno, tako i kao dio momčadi u štafeti.

Treći je bio domaćin turnira - Francuska. Predstavljala je najjaču ekipu biciklista i dizača utega na Olimpijskim igrama.