Zimske Olimpijske Igre 1952. U Oslu

Mjesto održavanja ove olimpijade prvo je određeno glasanjem članova Međunarodnog olimpijskog odbora, a ne sastankom. Uz to, ovo su prve zimske igre koje su se održale u prepunoj europskoj prijestolnici, što je natjecanje učinilo svečanijim.

Zimske olimpijske igre 1952. u Oslu

Zimske olimpijske igre 1952. uživale su veliko zanimanje gledatelja, jer je Norveška neprikosnoveni lider u zimskim sportovima. Na natjecanju su sudjelovale reprezentacije 30 zemalja. Po prvi puta na Igre su došli sportaši s Novog Zelanda i Portugala. Dopuštene su reprezentacije Njemačke i Japana, DDR tim je odbio sudjelovati. SSSR je postao član MOO-a samo godinu dana prije ove Olimpijske igre i, bojeći se niskih rezultata, sportsko vodstvo poslalo je u Norvešku samo promatrače.

Do početka Igara Norvežani su izgradili modernu bob stazu, ogroman stadion Bislett i rekonstruirali poznatu odskočnu dasku Holmenkollen. U istočnom dijelu Osla otvoreno je jedinstveno zatvoreno klizalište "Jordan Amphi" koje udovoljava svim međunarodnim zahtjevima za održavanje turnira u hokeju na ledu.

Tijekom izgradnje središnje sportske arene uvedeno je nekoliko tehničkih poboljšanja. Komentatori su dobili modernu opremu. Sjeverni dio tribine dobio je novinarima i imao je stolove s telefonima. Ispod tribina bio je smješten moderan medicinski centar. Sljedeća tehnološka inovacija ovih Igara bila je uporaba računala za izračunavanje rezultata za nastupe klizača.

Odigrano je 22 kompleta nagrada u osam sportova - bob, alpsko skijanje i brzo klizanje, kombinirano skijanje, skijaško trčanje, skakanje, hokej na ledu i umjetničko klizanje. Na Igrama-52 po prvi puta održana su natjecanja među skijašima u utrci na 10 kilometara, gdje je pobijedila Finkinja Lydia Videman. Hokej lopte održan je kao egzibicioni turnir.

Junak Olimpijskih igara bio je norveški klizač Hjalmar Andersen, koji je osvojio tri zlatne medalje. Američka skijašica Andrea Lawrence-Mead i njemački bob Andreas Ostler osvojili su po dvije zlatne medalje.

Domaćini natjecanja pobijedili su u ekipnoj konkurenciji, sa 16 medalja, uključujući 7 zlatnih, 3 srebrne i 6 brončanih medalja. Počasno drugo mjesto zauzeli su Amerikanci s 11 medalja, treće mjesto zauzela je reprezentacija Finske.