Kako Je Bilo Na Olimpijskim Igrama 1952. U Oslu

1952. u Oslu su održane VI Zimske olimpijske igre. Talijanski grad Cortina d'Ampezzo i Lake Placid (SAD) također su se borili za pravo njihovog držanja, ali članovi MOO-a odlučili su ne u svoju korist. Sportaši iz SSSR-a nisu sudjelovali na Olimpijskim igrama, jer se vlada pribojavala preniskih rezultata, što bi moglo negativno utjecati na ugled zemlje.

Kako je bilo na Olimpijskim igrama 1952. u Oslu

Na VI zimskim olimpijskim igrama u Oslu odigrana su samo 22 kompleta medalja u 8 sportova. Konkretno, održana su natjecanja u bobu, brzom klizanju i alpskom skijanju, skijaškom trčanju, umjetničkom klizanju, hokeju na ledu, skakanju i nordijskoj kombinaciji. Kostur je isključen iz programa zimskih igara.

Zanimljivo je da su najbolji nastup na Olimpijskim igrama u Oslu imali domaćini Norvežani. Upravo su oni uspjeli osvojiti najveći broj nagrada, uključujući 7 zlatnih, 3 srebrne i 6 brončanih medalja. Amerika je bila na drugom mjestu. Sportaši iz Sjedinjenih Država dobili su 4 zlatne, 6 srebrnih i 1 brončanu medalju. I konačno, na trećem su mjestu bili sportaši iz Finske koji su osvojili 3 zlatne, 4 srebrne i 2 brončane medalje.

Pored gore navedenih glavnih sportova, program Zimskih olimpijskih igara 1952. godine obuhvaćao je i pokazna natjecanja u hokeju na lopti. Nazočili su im sportaši iz Švedske, Norveške i Finske. Pobjednik turnira bila je Švedska koja je u glavnim sportovima osvojila samo 4 brončane medalje i niti jednu srebrnu i zlatnu medalju, tako da su švedski sportaši mogli zadovoljiti svoje sunarodnjake. Drugo mjesto na bandy turniru zauzela je Norveška, a treće Finci.

Zimske olimpijske igre 1952. imale su nekoliko zanimljivih karakteristika. Najvažnije od njih bilo je održavanje natjecanja u skijaškom trčanju za žene. Tada su se sportaši prvi put u povijesti olimpijskog pokreta mogli dokazati ne samo u alpskom skijanju, već i u utrkama od 10 km. Štoviše, u Norveškoj su energično prosvjedovali protiv primanja žena na ova natjecanja, ali u ovom pitanju nije uzeto u obzir mišljenje predstavnika zemlje koja je bila domaćin Olimpijskih igara.

U skijaškom trčanju sudjelovalo je 20 sportaša iz 8 zemalja. Najuspješnije su nastupili skijaši iz Finske: dobili su sve tri medalje. Prvo mjesto zauzela je Lidia Viderman, drugo - Mirja Hietamies, a treće - Siiri Rantanen. Općenito, prema rezultatima natjecanja prednjačili su skijaši iz Finske, Švedske i Norveške, ostavljajući svoje rivale iz drugih zemalja daleko iza sebe.