1/8 Finala FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Belgija - SAD

Finalna utakmica 1/8 finalne faze FIFA-inog svjetskog kupa odigrala se u brazilskom gradu El Salvadoru. Reprezentacije Belgije i SAD-a borile su se za pravo igranja u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

1/8 finala FIFA-inog svjetskog prvenstva 2014: Belgija - SAD

U prvom poluvremenu favoriziranje Belgijanaca nije se u potpunosti osjećalo. Američki tim praktički nije bio inferioran u odnosu na mlade talentirane Europljane.

Jedan od najopasnijih trenutaka prvog poluvremena bila je epizoda na samom početku sastanka. Već u prvoj minuti belgijski igrač s vidikovca provjerio je vratara Howarda, ali ovaj je blokirao loptu u gol. Tada se igralo uz malu prednost belgijske momčadi. Nekoliko je puta Amerikance spasio vratar Howard. Američki su igrači pokušali opasno kontranapadati, ali to nije donijelo opipljive rezultate - brojevi na semaforu se nisu promijenili.

Prvo poluvrijeme završilo je neriješeno bez golova.

U drugom dijelu belgijska momčad značajno je dodala. Sada je prednost u klasi belgijskih igrača utjecala na samu utakmicu. Europljani su imali nekoliko vrlo dobrih prilika za postizanje golova za Amerikance, ali vratar Howard je radio čuda. U jednoj od epizoda američku momčad spasila je prečka. Belgijci su uputili više od dvadeset hitaca prema golu američke momčadi. Činilo se da se sprema gol, ali 90 minuta susreta publici nije dalo postignute golove. Američki su igrači izdržali produžetke.

U produžetku, već u 93. minuti, Amerikanci su ipak priznali. Kevin de Bruyne pucao je u veličanstvenog Howarda izvan kaznenog prostora. Belgija je vodila 1 - 0.

Nakon postignutog pogotka momčad Wilmotsa tu se nije zaustavila. Romelu Lukaku, koji je ušao kao zamjena u produžetku, udvostručio je vodstvo Europljana u 105. minuti - 2 - 0. Sad se činilo. da će Belgija mirno dovesti utakmicu do pobjede, ali europski su navijači morali biti prilično nervozni u drugom produžetku.

Američka momčad odlučila je krenuti jurišati na protivnički gol posljednjim dijelom snage. Devetnaestogodišnji Julian Green u 107. minuti vratio je jedan gol. Nakon toga Europljani su postali primjetno nervozni. Amerikanci su imali priliku vratiti se. Ali oni to nisu mogli učiniti.

Konačni rezultat susreta je 2 - 1 u korist momčadi Belgije, koja će sada igrati u četvrtfinalu s reprezentacijom Argentine. Amerikanci se apsolutno nemaju čega sramiti - momčad je uspješno nastupila na turniru, nakon čega igrači mogu kući podignute glave.