Kakvo Je Bilo Finale Eura

Europsko prvenstvo UEFA-e 2012. završilo je, potvrđujući da je većini zainteresiranih za nogomet bilo jasno prije nego što je započelo da je trenutna generacija španjolskih igrača najjača u povijesti zemlje. Nema mu premca ne samo u Europi, već i na planetu u cjelini. Španjolci su aktualni svjetski prvaci, a Euro 2012. je treći po redu koji su osvojili nogometni turnir svjetske klase.

Kakvo je bilo finale Eura 2012

Europsko prvenstvo, održano ovog puta u Poljskoj i Ukrajini, završilo je u Kijevu, na najvećem stadionu turnira, koji je za finalnu utakmicu okupio više od 63 tisuće gledatelja. Navijači nisu bili razočarani, četiri gola za posljednje utakmice takvih turnira luksuz su. I premda emocije navijača talijanske reprezentacije nisu bile pozitivne, njihova je momčad izgubila od vladajućeg svjetskog prvaka nikako na dosadan obrambeni način koji je prethodno bio svojstven ovoj momčadi.

Prvi pogodak na utakmici postigla je španjolska momčad prilično brzo - u 14. minuti Cesc Fabregas je s desnog boka svladao braniča i snažno poslao loptu Davidu Silvi. Jedan od par predstavnika engleskog prvenstva u ovoj momčadi precizno je udario glavom, što se smatra snažnom komponentom igre britanskih klubova. Nakon toga Talijani su imali možda i najjači segment utakmice, igrali su ravnopravno s protivnikom, ali nisu mogli postići gol. A četiri minute prije odmora Španjolska je udvostručila rezultat - lopta je presječena na sredini terena i odmah je na potez Jordija Albe poslana pored braniča. Nominalni branič Španjolaca, ništa gori od bilo kojeg napadača, realizirao je jedan-na-jedan izlazak s vratarom, ne puno, ali definitivno šaljući loptu u gol.

U prvom poluvremenu ozlijedio se Giorgio Chiellini i Talijani su ga morali zamijeniti. Tijekom pauze njihov trener - Cesare Prandelli - promijenio je napadača, a 12 minuta nakon nastavka igre napravio je još jednu promjenu. Ali Thiago Motta, koji je ušao na teren, ostavio ga je na nosilima pet minuta kasnije i nije se mogao vratiti u igru. Granica zamjena bila je iscrpljena, a ishod meča prestao je izazivati sumnje čak i među zloglasnim optimistima koji podržavaju talijansku reprezentaciju - nije bilo šanse za povratak dva pogotka španjolske momčadi s deset ljudi.

Činilo se da Španjolci nisu posebno željeli dokrajčiti protivnika, dugo kotrljajući loptu u svojoj polovici terena ili u njegovom centru. No, u 76. minuti na terenu se pojavio Fernando Torres, drugi predstavnik britanske Premier lige, koji je nakon 8 minuta još više uznemirio Talijane. Tada je Juan Mata ušao na teren i također poslao loptu u gol Gianluigija Buffona. Na rezultatu 4: 0 ova je utakmica završila, a onda se na istom terenu dogodilo nagrađivanje španjolske reprezentacije, koja je potvrdila naslov europskog prvaka.