Kako Je Bilo Na Olimpijskim Igrama 1984. U Sarajevu

XIV Zimske olimpijske igre 1984. održane su od 8. do 19. veljače u Sarajevu (Jugoslavija). Sudjelovalo ih je 1272 sportaša (998 muškaraca i 274 žene) iz 49 zemalja. Službeni simbol Olimpijskih igara bio je vučje mladunče Vučko.

Kako je bilo na Olimpijskim igrama 1984. u Sarajevu

Atmosfera tijekom Olimpijskih igara bila je prilično napeta. Za to je kriv Hladni rat koji je utjecao na odnos sportaša. Reprezentaciju SSSR-a na igrama pratili su obavještajci, koji su budno promatrali ponašanje i kontakte sportaša. U pozadini neuređenih odnosa između Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza, Amerikanci su sve više počeli mamiti sovjetske trenere i sportaše k sebi. To je pomoglo poboljšanju obuke američkog tima, a samo da bi iznervirao ideološkog neprijatelja, američkim obavještajnim službama pričinjalo je puno zadovoljstva.

Olimpijske igre 1984. u Jugoslaviji postale su trijumf DDR-a. Istočni Nijemci dobili su 9 zlatnih medalja, sportaši SSSR-a - samo 6. Vladislav Tretyak nosio je sovjetsku zastavu na svečanosti otvaranja. Vjerojatno je ovo donijelo sreću hokejašima naše reprezentacije koji su na igrama zauzeli prvo mjesto.

Vođa Olimpijskih igara bila je švedska skijašica Gunde Svan koja je na natjecanju osvojila dvije zlatne, jednu srebrnu i jednu brončanu medalju. Njegovo ime uvršteno je u Guinnessovu knjigu rekorda. Swann je svjetski naslov nagrađivan 11 puta, a Olimpijske igre osvojio je 4 puta.

Kraljica staze bila je finska atletičarka Marya Hamyalainen, koja se tijekom igara tri puta penjala na najvišu stepenicu postolja. U pojedinačnom klizanju muškaraca američki umjetnički klizač Scott Hamilton, kojeg je odlikovala neobično velika brzina kretanja po ledu, osvojio je naslov prvaka.

U pojedinačnom klizanju za žene, zlato je pripalo mladoj Katharini Witt iz DDR-a. Neprestano je bila okružena mnoštvom novinara i obožavatelja. Witta su prozvali najsenzualnijim, najelegantnijim i najseksi sportašem Olimpijskih igara. Brončana medalja među pojedinačno pripala je sovjetskoj atletičarki Kira Ivanovi. U plesu na ledu Britanci Christopher Dean i Jane Torvill postali su prvaci.

Hokejaški turnir bio je vrlo zanimljiv. Reprezentacija SSSR-a željela se izjednačiti s američkom momčadi za poraz na posljednjim Olimpijskim igrama u Lake Placidu. Međutim, nisu se uspjeli osvetiti, američka momčad nije mogla doći do finala. Na završnom turniru najzanimljiviji su bili susreti s Kanađanima i Česima. Momčad SSSR-a pobijedila je kanadsku reprezentaciju rezultatom 4: 0, u ovoj se igri izvrsno pokazao vratar Vladislav Tretyak. Zablistao je i u susretu s Česima, koji su sovjetski sportaši osvojili rezultatom 2: 0, osvojivši zlatne medalje.