Copa America 2016: Osvrt Na Utakmicu SAD - Paragvaj

Domaćini Copa Amerike 2016. finalnoj su utakmici u skupini A pristupili s tri boda nakon dva sučeljavanja. Amerikanci su u posljednjem kolu morali igrati s nogometašima Paragvaja.

Slika
Slika

Američki nogometaši trebali su pobijediti u finalnoj utakmici. Tri boda bi Amerikancima zajamčila pristup fazi doigravanja na turniru, dok bi remi mogao ostaviti samo teoretske šanse za nastavak borbe za Američki kup. Paragvajcima, koji su u utakmici prvog kola zaradili samo bod, bila je potrebna samo pobjeda i povoljan ishod u obračunu Kolumbije i Kostarike.

Utakmica za navijače nije postala spektakularna. Paragvajci su tijekom susreta imali veći posjed lopte, češće su napadali protivnički gol (momčad Južne Amerike imala je značajnu prednost u udarcima). Međutim, Paragvajci iz prednosti nisu izvukli ništa značajno. Naprotiv, u prvoj polovici prvog dijela američki su igrači imali nekoliko teoretskih prilika za gol. Čak i prije isteka pola sata igre, dodijeljena su dva opasna slobodna bacanja u blizini kaznenog prostora Paragvaja. Udaracima američkih nogometaša nedostajala je preciznost.

U 27. minuti rezultat na sastanku i dalje je bio otvoren. Gaisy Zardes (SAD) dodao je dodavanje za paragvajski kazneni prostor, koji je presjekao sve obrambene redute južnoameričke obrane. S bijele točke bio je precizan Clint Dempsey. Reprezentacija domaćina turnira povela je 1: 0. Prvo poluvrijeme završilo je s ovim rezultatom.

U drugom su dijelu utakmice Paragvajci pokušali eliminirati zaostatak. U 48. minuti Amerikanci su bili malobrojniji. Deandre Yedlin isključen je zbog drugog žutog kartona. Prednost jednog igrača nije pomogla Južnoamerikancima da poravnaju rezultat. Nekoliko minuta prije kraja utakmice Paragvajci su zabili, ali pogodak je otkazan zbog ofsajd pozicije.

Do posljednjeg zvižduka rezultat se nije mijenjao. Amerikanci su izborili tešku radnu pobjedu, što je domaćinima omogućilo da sa šest bodova zauzmu prvo mjesto u skupini A. Paragvajska reprezentacija napušta turnir.