1/8 Finala FIFA-inog Svjetskog Prvenstva 2014: Nizozemska - Meksiko

29. lipnja u gradu Fortaleza odigrala se treća utakmica 1/8 finala svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu. Sastale su se reprezentacije Nizozemske i Meksika.

Niderlandy - Meksika_

Borba između Nizozemske i Meksika dala je navijačima različite emocije. Može se smatrati da je utakmica između suparnika bila jedna od najdramatičnijih utakmica svjetskog nogometnog prvenstva.

Sastanak je započeo dobrom brzinom. Štoviše, Meksikanci su nadigrali suparnika. Vrijedno je reći da su predstavnici zone CONCACAF izgledali bolje u gotovo svim glavnim aspektima nogometa. Nizozemci su u pravilu koristili duge dodavanja do crte bojišnice, što ni do čega nije dovodilo.

Pokazalo se da je prvo poluvrijeme škrto s opasnim bodovnim prilikama, iako je održano pod znakom meksičke dominacije.

Druga polovica sastanka započela je s prednošću Meksikanaca. U usporedbi s prvom polovicom sastanka, jedina je razlika što je publika svjedočila postignutim golovima. Već na samom početku drugog dijela, u 48. minuti, Meksikanci su napravili ono što više nije izgledalo kao senzacija, već kao obrazac. Giovani dos Santos je šutirao izvan kaznenog prostora i poslao loptu u mrežu nizozemskih vrata. Meksiko je poveo 1 - 0. Bilo je to zasluženo. Nizozemski igrači više nisu pokazivali onaj blistavi gol-nogomet koji su nizozemski navijači mogli promatrati na utakmicama skupine. Već u prvoj utakmici faze doigravanja, momčadi Van Gaala suprotstavila se vrlo organizirana momčad.

Meksiko je dao inicijativu Europljanima nakon postignutog pogotka. Nizozemci su imali dvije nevjerojatne pogotke, ali meksički vratar Ochoa bio je neusporediv. Sastanak se već bližio kraju. Preostalo je malo više od pet minuta za igru, uključujući sažeto vrijeme. Međutim, Meksiko nije uspio zadržati prednost. Nizozemska navala ipak je donijela rezultate.

U 88. minuti, nakon udarca iz kuta, lopta se odbila do Sneijdera, koji je snažnim udarcem pogodio pravo u kut vrata Meksikanaca. U posljednjim minutama Europljani izjednačuju rezultat - 1 -1.

Do raspleta je došlo za nekoliko minuta - u 94. minuti sastanka sudac je odredio penal za Meksikance. Claes-Jan Huntelaer prišao je lopti i postigao pobjednički gol.

Nizozemska nije pobijedila, natjerali su je u posljednjim minutama sastanka. Sada Nizozemci čekaju suparnika u četvrtfinalu, koji će biti pobjednik para Kostarika - Grčka. Meksikancima je jako žao. Bila je to prekrasna ekipa, koju je bilo zadovoljstvo gledati. Predstavnici Srednje Amerike pratili su Čileance - ovi timovi putuju kući.