Ljetne Olimpijske Igre 1912. U Stockholmu

Pete ljetne olimpijske igre 1912. održane su u Stockholmu od 6. do 27. srpnja. Glavni grad Švedske odabran je za domaćina Igara na zasjedanju Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC) 1904. u Berlinu.

Ljetne olimpijske igre 1912. u Stockholmu

Svečano otvorenje Igara Pete olimpijade održalo se 6. srpnja 1912. godine na Kraljevskom stadionu. Svečanosti otvaranja prisustvovali su švedski kralj Gustav V i Pierre de Coubertin. Tribine stadiona, koje mogu primiti 32 tisuće gledatelja, bile su krcate do posljednjeg mjesta.

Natjecanju je prisustvovalo 2407 sportaša iz 28 zemalja. Natjecanja su se održavala u 14 sportova, što je bilo nešto inferiorno u odnosu na broj disciplina prethodne olimpijade, ali ukupan broj natjecanja se povećao. Peteroboj se prvi put pojavio u olimpijskom programu, prvi put su bila natjecanja u plivanju među ženama. Na Olimpijskim igrama u Stockholmu u program natjecanja uvrštene su klasične discipline - štafete 4 x 100 i 4 x 400 metara, kao i trčanje na 5000 i 10000 metara.

Natjecanje je održano u vrlo napetoj borbi, ali u mnogim sportovima favoriti su odmah određeni. Dakle, u utrci na 800 metara Amerikancima nije bilo premca - Jamesu Meredithu, Melvinu Shepperdu i Iri Davenport.

U utrci na 5 km odvijala se dramatična borba između Finca Hannesa Kolehmainena i Francuza Jeana Buena. Pobjeda je bila predviđena za francuskog trkača, koji je u pripremnoj utrci postavio novi svjetski rekord. I sam sportaš nije sumnjao u pobjedu, vjerujući da nije imao dostojnih suparnika. Međutim, odmah nakon početka utrke postalo je jasno da mu mladi finski sportaš Hannes Kolehmainen neće popustiti. Trčali su cijelu udaljenost noga do noga - ako je jedan uspio krenuti naprijed, drugi ga je odmah sustigao, i to sedamnaest puta. Nekoliko sekundi prije cilja Francuz je uspio doći ispred protivnika, no u posljednjim metrima Finac ga je sustigao i uspio prvi proći kroz cilj. Rekord koji je dan prije postavio Francuz odmah je poboljšan za 30 sekundi, što je bilo uistinu fenomenalno postignuće. Na istoj olimpijadi Hannes Kolehmainen osvojio je još dvije zlatne medalje u utrci na 10 000 metara i presjeku od 8 000 metara.

Amerikanci su prednjačili u bacanju kugle, a Patrick McDonald i Ralph Rose osvojili su zlato i srebro. Amerikanci su briljirali i na 110 metara s preponama, zlato je osvojio Fred Kelly.

Natjecanja u hrvanju bila su vrlo zanimljiva. Trajanje dvoboja bilo je ograničeno na jedan sat, u slučaju izjednačenog rezultata pobjednik se određivao bodovima. No, u polufinalu i finalu vrijeme nije bilo ograničeno, što je rezultiralo borbom između Rusa M. Kleina i Finca A. Asikainena koja je trajala 10 sati. Finac je pobijedio. Budući da ga je osvojio u polufinalu, odmah je morao bez odmora sudjelovati u završnoj borbi koju je izgubio od švedskog sportaša. Odbijeni su svi prosvjedi Finaca i Rusa koji su ih podržavali.

Bilo je mnogo takvih nepravednih odluka na ovoj olimpijadi. Dakle, kiša je počela padati tijekom natjecanja u streljaštvu. Za švedske strijelce organizatori su odmah postavili nadstrešnicu, a sportaši iz drugih zemalja nisu smjeli pod nju. Kao rezultat toga, Šveđani su osvojili sedam zlatnih, šest srebrnih i četiri brončane medalje. Pobijedili su i u ukupnom ekipnom poretku, dobivši 24 zlatne, 24 srebrne i 17 brončanih medalja.

Pobjednici su nagrađeni na Kraljevskom stadionu. Nakon uručenja medalja održan je domjenak kojem su prisustvovali svi sudionici natjecanja. Pierre de Coubertin govorio je o potrebi da se slijedeće olimpijade organiziraju na još organiziraniji način i proslave ih s radošću i slogom.