Ljetne Olimpijske Igre 1960. U Rimu

17. ljetne olimpijske igre održane su u Rimu 1960. od 25. kolovoza do 11. rujna. Četiri godine ranije talijanska pokrajina Cortina d'Ampezzo već je bila domaćin Zimskih olimpijskih igara, ali ljeto je održano prvi put, pa su Talijani dočekani s velikim oduševljenjem.

Ljetne olimpijske igre 1960. u Rimu

Na Ljetnim olimpijskim igrama 1960. sudjelovalo je 5338 sportaša iz 83 zemlje. Olimpijski plamen zapalio je 18-godišnji trkač Giancarlo Paris, koji je izabran za pobjednika krosa, održanog među mladim talijanskim sportašima. Predsjednik Italije Giovanni Gronchi održao je govor na svečanosti otvaranja Igara.

Prema rezultatima XVII Ljetnih olimpijskih igara, reprezentacija SSSR-a zauzela je prvo mjesto po broju nagrada u ekipnom poretku. Sportaši iz Sovjetskog Saveza osvojili su 43 zlatne, 29 srebrnih i 31 brončanu medalju. Drugo mjesto pripalo je olimpijcima iz SAD-a - 34 zlatne medalje, 21 srebrna i 16 brončanih medalja. Domaćini Olimpijskih igara popeli su se na treću stepenicu, osvojivši 13 zlatnih, 10 srebrnih i 13

brončane nagrade, što je bio nesumnjivi uspjeh talijanskih sportaša.

Na Olimpijskim igrama u Rimu sovjetski su sportaši nastupili vrlo dobro, osvojivši 15 od 16 medalja u umjetničkoj gimnastici. Gimnastičarka Larisa Latynina dobila je 6 nagrada - tri zlatne, dvije srebrne i jednu brončanu.

Dizači utega koji su predstavljali Sovjetski Savez dobro su se pokazali. Jurij Vlasov proglašen je najboljim sportašem godine. Tijekom natjecanja postavio je olimpijske rekorde u sva tri pokreta za sportaše teške kategorije. U čistoj trzaji i višeboju, rekordi koje je postavio također su svjetski rekordi.

Veslač Vjačeslav Ivanov ponovio je svoj uspjeh u Melbourneu, osvojivši zlatnu medalju samostalno. Naši drugi veslači također su bili uspješni. Oleg Golovanov i Valentin Boreiko iz Lenjingrada prvi su završili udaljenost u dvorednom veslanju. Moskovljanka Antonina Seredina osvojila je dvije zlatne medalje u kajaku. Kanuisti iz Bjelorusije Leonid Geishtor i Sergey Makarenko pobijedili su u utrci na 1000 metara.

Najbolje u atletici u atletici među ženama bile su: Ljudmila Ševcova (Dnjepropetrovsk) - u utrci na 800 metara; Irina Press (Lenjingrad) - 80 metara s preponama; Vera Krepkina (Kijev) - skok u dalj; Tamara Press - bacanje kugle; Nina Ponomareva - bacanje diska; Elvira Ozolina - bacanje koplja. Svi sovjetski sportaši koji su pobijedili na OI bez iznimke postavili su nove olimpijske rekorde.

Ceremonija zatvaranja Ljetnih olimpijskih igara 1960. u Rimu održana je u nazočnosti 90 000 gledatelja koji su barjaktare pozdravili zastavama zemalja sudionica događaja. Oproštajni govori, vojni orkestar, svečani marš, sporo gašenje olimpijskog plamena - tako su Olimpijske igre u Rimu ušle u povijest.