Četvrtfinale FIFA-inog Svjetskog Kupa 2014.: Nizozemska - Kostarika

Finalnu utakmicu četvrtfinala FIFA-inog prvenstva domaćin je bio brazilski grad El Salvador 5. srpnja. Reprezentacije Nizozemske i Kostarike borile su se za pravo igranja u polufinalu svjetskog prvenstva.

Četvrtfinale FIFA-inog svjetskog kupa 2014.: Nizozemska - Kostarika

Ovaj par timova bio je jedini u kojem je među ostalim momčadima koji su igrali u fazi četvrtfinala bio izraziti favorit. Nizozemska je prije početnog zvižduka izgledala poželjnije, ali Kostarikanci su i dalje imali pravo nastaviti svoju nogometnu priču.

Utakmica je započela europskim vodstvom. Tijekom prvog poluvremena štićenici van Gaala stvorili su brojne opasne pogotke, ali Navas je spasio momčad iz Srednje Amerike. Van Persie, Sneijder, Depay imali su golove za postizanje pogotka, ali rezultat je ostao nula do kraja prvog dijela. Kostarički igrači pokušali su prijetiti vratima Europljana samo iz standarda, ali nije izgledalo toliko opasno koliko bi navijači Srednje Amerike željeli.

U drugoj polovici susreta Nizozemci su ponovno pokrenuli nalet napada na protivnički gol, a vratar Kostarike nastavio je raditi čuda na golu. Posljednjih deset minuta drugog dijela bilo je izuzetno teško za igrače Kostarike. U 82. minuti Sneijder je udarcem zatresao okvir vrata Kostarike, u 84. minuti Van Persie je već udarao po golu iz smrtonosne pozicije, ali Navas je ponovno spasio.

U 90. minuti igrač Kostarike Teihead na gol-liniji zapriječio je put lopti u gol, nakon čega je prečka također spasila Amerikance.

90 minuta sastanka nije otkrilo pobjednika. Nule su izgorjele na semaforu, što nije odražavalo ukupnu prednost Nizozemske.

U produžetku su Nizozemci nastavili opsjedati vrata suparnika, a vratar Navas iznova je spašavao. Tamo gdje je golman Kostarike već bio nemoćan, okvir vrata je spasio. Dakle, Sneijder je u 119. minuti mogao postići pobjednički gol, ali prečka je igrala za Kostariku. Istina, Kostarikanci su imali jednu priliku zabiti u produžecima. U 117. minuti Urenia je dobio dobar pas od partnera i pucao u Nizozemce iz kaznenog prostora na gol. Vratar Sillesen spasio je Holland.

Vrijeme igranja utakmice završilo je neriješeno bez golova. Ali može se reći da rezultat očito nije bio u skladu s igrom. Nizozemci su imali najmanje pet prekrasnih prilika za postizanje protivničkog gola, no o svemu su odlučili jedanaesterci nakon utakmice.

Prije serije od 11 metara van Gaal zamijenio je nizozemskog vratara. Na teren je ušao Tim Krul, koji je postao konačni junak susreta. Nizozemac je spasio dva jedanaesterca, što je Nizozemskoj omogućilo pobjedu u seriji od 11 metara rezultatom 4 - 3.

Nizozemska će se plasirati u polufinale s Argentinom, dok su Kostarikanci ponosni što turnir napuštaju s momčadi koja u pet utakmica nogometnog svjetskog prvenstva nije izgubila ni od koga u vremenu igre.