Ljetni Olimpijski Sportovi: Tenis

Preteča modernog tenisa bio je tenis na travi, čija su pravila razvijena 1858. godine u Engleskoj. Istodobno je stvoren i prvi sud. Tenis je bio uključen u program Olimpijskih igara 1896. godine. Međutim, od 1924. do 1988. nije bilo natjecanja u ovom sportu u formatu olimpijada.

Ljetni olimpijski sportovi: Tenis

U natjecanju sudjeluju 2 protivnika ili 2 para igrača.

Tenisači trebaju reketom pogoditi loptu u suparničku stranu i pokušati to učiniti tako da je protivnik ne pogodi.

Igra započinje servisom, koje pravo prelazi s jednog tenisača na drugog tijekom meča. Da biste servirali loptu, trebate stati iza zadnje crte na razdjelniku i poslati loptu reketom dijagonalno na suprotnu stranu terena. Lopta ne smije udarati u mreže ili izvan okvira. Ako se to dogodi, sportašu se daje drugi pokušaj. Čim jedan od igrača dobije poen, server se mijenja.

Svaki bod povećava igračev rezultat. Nakon 0 dolazi 15, a zatim 30 i 40. Da biste osvojili gem, morate zaraditi 1 servis više od protivnika ako ima 30 ili manje bodova. Kada svaki od igrača ima 40 bodova, da biste pobijedili, morate steći prednost od 2 servisa.

Ako nakon pogotka koji nije servis, lopta dodirne mrežu i padne na teren igrača, protivniku se dodjeljuje poen.

Da biste osvojili set, morate osvojiti 6 gemova. Kad je rezultat 6: 5, igra se dodatna igra, ako je rezultat 7: 5, set se smatra završenim. Kada svaki igrač ima 6 pobjeda u gemovima, igra se tie-break.

U ovom slučaju, promjena prolazi kroz dva servisa. Morate postići najmanje 7 bodova s prednošću od 2 ili više bodova. Nema vremena za tie-break. Traje sve dok jedan od sportaša ne pobijedi. Nakon svakih 6 bodova igrači mijenjaju terene.

3 ili 5 setova tvore utakmicu. Da biste pobijedili u igri, morate pobijediti u 2 ili 3 seta za meč od 3 i 5 setova.

Za pojedinačnu igru koristi se teren duljine 23,8 m i širine 8,2 m. Uz njegovo središte razvučena je mreža koja dijeli teren na dva jednaka dijela. Visina mreže u sredini je 91,4 cm, a visina stalaka 107 cm.

Težina lopte koju bacaju igrači varira od 56,7 g do 58,5 g. Njegov promjer je približno 6, 541-6, 858 cm.

Sljedeći su standardi uspostavljeni za teniske rekete: njihova duljina ne smije biti veća od 73, 66 cm, a promjer je dopušten do 31, 75 cm.

Tijekom natjecanja sudionici su podijeljeni tako da se 16 tenisača s najboljom ocjenom i igrači iz iste zemlje međusobno upoznaju što je kasnije moguće.