Kako Je Rusija Igrala Na EURO

Završni dio Europskog nogometnog prvenstva 2012. započeo je u Varšavi 8. lipnja, a završit će 1. srpnja u Kijevu. Međutim, ruska reprezentacija ispala je s turnira 16. lipnja. Povijest njezinog sudjelovanja na ovom prvenstvu započela je prvog dana, prvi Rusi, zajedno s Poljacima, izdali su odlazak, uspjevši održati samo tri sastanka u grupnoj fazi natjecanja.

Kako je Rusija igrala na EURO 2012

Naša je momčad započela svoj nastup na Euru 2012. u Wroclawu, gdje je gotovo 41 tisuća gledatelja bilo osobno prisutno na njenoj utakmici s češkom momčadi. Nisu bili razočarani - tog je dana na stadionu Meisky postignuto pet golova, od kojih je četiri postigla naša momčad. Golove su postigli Alan Dzagoev (dva puta), Roman Shirokov i Roman Pavlyuchenko. Rusi su do sredine prvog poluvremena dobili prilično ugodnu prednost od dva pogotka, no ubrzo nakon početka drugog Česi (Vaclav Pilar) smanjili su rezultatsku razliku. Trener naše momčadi Dick Advocaat u 73. minuti utakmice zamijenio je napadača Aleksandra Kerzhakova s kolegom Pavlyuchenkoom. Šest minuta nakon toga prvo su Džagojev, a potom i Pavljučenko napokon formalizirali prednost ruske reprezentacije nad češkom rezultatom 4: 1.

Naši su nogometaši drugu utakmicu odigrali četiri dana kasnije na nacionalnom stadionu u Varšavi, gdje im je protivnik bila domaća momčad. I u ovoj je utakmici Alan Dzagoev postigao izvrstan pogodak nakon slobodnog udarca kapetana ruske reprezentacije Andreja Aršavina. To se dogodilo osam minuta prije kraja prve polovice susreta, a dvanaest minuta nakon početka druge, Jakub Blaschikowski ne manje lijepo je poslao loptu u gol Vjačeslava Malafejeva. U 70. minuti Advocate je ponovno zamijenio Kerzhakova s Pavlyuchenkoom, ali, za razliku od prethodne utakmice, to nije donijelo rezultate, kao ni zamjena Dzagoeva s Maratom Izmailovom 10 minuta kasnije. Susret je završen neriješenim rezultatom 1: 1.

Treća utakmica Rusa odigrala se na istom stadionu, koji je opet bio ispunjen s gotovo 56 tisuća gledatelja. Posljednji suparnik našoj momčadi na ovom prvenstvu bila je reprezentacija Grčke. Jedini pogodak na ovom susretu postigao je Grk Giorgos Karagounis, kada je vrijeme dodano prvom poluvremenu sastanka već teklo. Ovaj put, odvjetnik je uobičajenu zamjenu Kerzhakova s Pavlyuchenko izveo mnogo ranije, u pauzi sastanka. Međutim, niti ova zamjena, niti pojava drugog napadača, Pavela Pogrebnyaka, umjesto veznjaka Denisa Glushakova, niti nastup na terenu umjesto braniča Anyukova, drugog napadača - Izmailova - nisu promijenili ishod meča. Rusi su izgubili 0: 1 i ispali s turnira, završivši treći u skupini A.