Zimske Olimpijske Igre 1976. U Innsbrucku

Tijekom sukoba između Sovjetskog Saveza i zapadnih zemalja, olimpijska natjecanja nisu imala samo sportski, već i važan politički značaj - dva sustava, socijalistički i kapitalistički, pokušali su dokazati čija je verzija razvoja bila ispravnija. Olimpijske igre u austrijskom gradu Innsbrucku, gdje se odvijala očajnička borba za nagrade, nisu bile iznimka.

Zimske olimpijske igre 1976. u Innsbrucku

U početku se olimpijada trebala održati u SAD-u, u Denveru. Međutim, stanovnici grada na referendumu su glasali protiv igara, pa se Olimpijski odbor našao u teškoj situaciji. Kao rezultat toga, Innsbruck, koji im je već bio domaćin 1964. godine, pristao je biti domaćin Olimpijskih igara.

Na zimskim olimpijskim igrama sudjelovalo je 1123 ljudi iz 37 zemalja. Natjecanja su održana u deset sportskih disciplina: alpsko skijanje, bob, brzo klizanje, biatlon, skakanje, luge, skijaško trčanje, kombinirano skijanje, umjetničko klizanje i hokej. Prema rezultatima olimpijade, sportaši iz Sovjetskog Saveza izborili su bezuvjetnu pobjedu, osvojivši 13 zlatnih, 6 srebrnih i 8 brončanih nagrada. Drugo mjesto zauzeo je DDR sa 7 zlatnih, 5 srebrnih i 7 brončanih medalja. Predstavnici SAD-a dobili su treće mjesto - 3 zlatne, 3 srebrne i 4 brončane medalje.

Hokej je uvijek jedno od najspektakularnijih natjecanja na Zimskim olimpijskim igrama. Nažalost, kanadska momčad, koja je bojkotirala igre, nije se natjecala u Innsbrucku, pa su se vječni rivali - momčadi SSSR-a i Čehoslovačke - u finalu borili za pravo da budu nazvani najjačom momčadi na svijetu. Početak sastanka nije bio naklonjen hokejašima iz SSSR-a, već u prvom poluvremenu gubili su rezultatom 0: 2. U drugom dijelu uspjeli su uzvratiti, no u trećem, osam minuta prije kraja, Česi su ponovno poveli. Ipak, njihovim se očekivanjima nije sudilo da se ostvare - ciljevi Aleksandra Jakuševa i Valerija Harlamova omogućili su momčadi iz SSSR-a da četvrti put zaredom postanu prvaci. Česi su dobili drugo mjesto, treće su zauzeli sportaši iz Njemačke.

Sovjetski sportaši također su se dobro pokazali u umjetničkom klizanju. Irina Rodnina i Alexander Zaitsev osvojili su zlato u klizanju u paru, dok su Lyudmila Pakhomova i Alexander Gorshkov osvojili ples na ledu. U pojedinačnom klizanju muškaraca srebro je pripalo Vladimiru Korolevu, koji je bio drugi nakon izvrsnog Britanca Johna Curryja. Amerikanka Dorothy Hamill zasluženo je osvojila zlatnu medalju među ženama.

Igre su bile uspješne i za sovjetske skijaše. U utrci od 30 kilometara pobijedio je Sergej Saveljev, u utrci od 15 kilometara Nikolaj Bažukov i Jevgenij Beljajev zauzeli su prva dva mjesta. U ekipnoj utrci momčad Sovjetskog Saveza uspjela je osvojiti broncu, zlato su osvojili sportaši iz Finske.

Raisa Smetanina bila je prva u ženskom skijaškom trčanju na 10 kilometara, sovjetske djevojke osvojile su zlato u štafeti.

Zlatnu medalju u SSSR odnijeli su i biatlonci - u pojedinačnoj utrci na 20 kilometara Nikolaj Kruglov postao je prvi, u štafeti nije bilo premca sovjetskim sportašima.

Zimske olimpijske igre 1976. postale su jedna od najuspješnijih za sportaše iz SSSR-a i zauvijek ušle u povijest sovjetskog i ruskog sporta.