Tko Je Postao Pobjednik Eura

U noći s 1. na 2. srpnja utakmicom na stadionu Olimpiyskiy u Kijevu završilo je 14. Europsko nogometno prvenstvo. Kako bi se identificirala najbolja momčad na kontinentu, na Euru 2012. odigrana je 31 utakmica, a prvak je bila upravo ona momčad koju je većina navijača i stručnjaka istaknula prije početka turnira. Sada je španjolska reprezentacija trenutni nositelj i najviših nogometnih naslova na planetu - svjetski prvak i europski prvak.

Tko je postao pobjednik Eura 2012

Španjolska reprezentacija započela je grupnu fazu Eura 2012. utakmicom s istom momčadi s kojom je trebala održati posljednji prvenstveni sastanak - s talijanskom momčadi. Ta je utakmica završila neriješeno - 10. lipnja u Gdanjsku momčadi su u drugom poluvremenu tri minute razmjenjivale golove i odlazile u finale, svaki svojim putem, propisanim turnirskom rešetkom prvenstva. Španjolci u preostale dvije utakmice prve faze nisu dali više bodova protivnicima, te su zauzeli prvo mjesto u skupini C.

U četvrtfinalnoj utakmici "crvena furija" izbacila je s turnira svoje istočne susjede, francusku reprezentaciju, pobijedivši je rezultatom 2: 0. Sljedeći korak na putu do prvenstva najteže su dobili španjolski nogometaši - u polufinalu morali su igrati sa zapadnim susjedom, portugalskom reprezentacijom. Ova je utakmica jedina u prvenstvu u kojoj je bilo potrebno pribjeći izvođenju jedanaesteraca kako bi se odredio pobjednik. No, nogometni rulet pokazao je da su Španjolci sada ne samo jaki u nogometu, već i sretniji od bilo koje druge momčadi na ovom turniru - pobijedili su 4: 2.

Posljednja utakmica s talijanskom reprezentacijom uopće nije postala bitka - snage su bile previše nejednake. Španjolci su relativno lako prolazili protivničku obranu zbog preciznih dodavanja u prilično brzim napadima, ali nisu nastojali konstantno igrati velikom brzinom. Bili su prilično sigurni u svoju sposobnost zadržavanja pozicijske opsade Talijana, što su pokazali u prvom poluvremenu između dva postignuta gola. U drugom dijelu utakmice ionako jaka momčad ponovno je poigrala bogatstvo - Talijani su bili prisiljeni igrati u manjini više od pola sata zbog ozljede jednog igrača. Španjolska je glavnu utakmicu Eura 2012. završila slomljivim rezultatom 4: 0 i treći put u svojoj povijesti osvojila naslov europskog prvaka.