Muška Biatlonska Momčad Uzela Je Zlato U štafeti

Ruska biatlonska reprezentacija već 30 godina ne osvaja zlatne medalje u štafetnim utrkama. Na Olimpijskim igrama u Sočiju uspjeli su dokazati da je njihova momčad najbolja u ovoj vrsti programa.

Štafeta pobjednici

Uoči završnog dana Olimpijskih igara u Sočiju, ruski biatlonci mogli su istinski oduševiti svoje navijače. Muška ekipa osvojila je zlatnu medalju u najprestižnijoj utrci - štafeti. Ista pobjeda pomogla je ruskom timu da zauzme vodeće prvo mjesto na ljestvici medalja.

Pokazalo se da je ova utrka bila vrlo zabavna, jer se spor oko medalja nastavio do posljednje minute natjecanja. Tijekom cijele utrke čelnici su se često mijenjali, uostalom, biatlon nije predvidljiv sport. Dobivena zlatna medalja pokazala se prvom olimpijskom medaljom u štafeti za Rusiju. Doista, posljednji su put takvu medalju osvojili samo sovjetski sportaši 1988. godine, u Calgaryju.

Prvi je trčao Aleksej Volkov, koji je mogao pokazati dobar potez i ne pustiti vođe utrke - Norvežane, koji su samouvjereno vodili do četvrte faze štafete. Zbog promašaja tijekom drugog gađanja, Volkov je završio petnaesti, međutim, prolazeći štafetu, uspio je smanjiti zaostatak na 16 sekundi.

Drugi ruski biatlonac bio je Evgeny Ustyugov, koji je završio 24 sekunde zaostatka. U tom se trenutku činilo da će Norvežani definitivno dobiti svoju zlatnu medalju, pogotovo jer su olimpijski prvaci Bjoerndalen i Svendsen već trčali u posljednje dvije etape.

Treća faza povjerena je vođenju Dmitrija Malyshko-a, koji ove sezone nije bio previše stabilan. Pokazalo se da mu je ova utrka bila uspješna, jer je gotovo besprijekorno uspio savladati vatrene linije, a pokazao je i dobar potez. Malyshko je treću palicu predao Shipulinu, izgubivši 16 sekundi od vođe.

Anton Shipulin postao je pravi heroj u ovoj utrci. Unatoč dva kaznena udarca u prvom strelištu, uspio se koncentrirati i pucati čisto s tribine. Uz to, nije priznao prelazak s njemačke Shemp, koja je prva napustila streljanu. Jedan i pol kilometar prije cilja, Shipulin je uspio zaobići njemačkog sportaša, a u cilju je dao sve od sebe da dođe do tako dugo očekivane medalje.

Predstavnici Njemačke postali su srebrni u štafeti, a Austrijanci brončani. Vrijedno je napomenuti da je muška biatlonska momčad izvela ukupno 8 jedanaesteraca, što je znatno više od momčadi iz drugih zemalja.