Koji Je Rekord U Broju Zlatnih Medalja Postavljenih Na Univerzijadama

Sadržaj:

Univerzijada je tradicionalni sportski turnir koji organizira FISU (Međunarodna sveučilišna sportska federacija). Samo ime kombinacija je riječi "Sveučilište" i "Olimpijada". Kao i na Olimpijskim igrama, tu je poredak medalja, čija je pobjeda cilj nastupa svih sudionika.

Jedna od 155 zlatnih medalja u Kazan-2013 pripala je Anastasiji Kovyazini

Sva pažnja na ljetu

Iako se Univerzijade održavaju ne samo ljeti, već i zimi, one prve privlače glavnu pozornost sportskih statističara. Napokon, više zemalja i sportaša sudjeluje na ljetnim studentskim natjecanjima. I, naravno, u njima se igra još mnogo nagrada. Kroz povijest Univerzijada održana su 53 turnira (27 ljetnih i 26 zimskih). Na kraju, pobjednicima su uručene nagrade kojima se mogu ponositi.

Prema očevicima, organizatori su medalje Univerzijade 2013. učinili vrlo krhkim, a nekoliko ih je "umrlo" čak i tijekom predstavljanja. Slični incidenti dogodili su se, posebno, s Rusom Azamatom Laipanovom i Kinezom Tianom Qinom.

Prva medalja, prvi rekord

Ljetna Univerzijada broj 1, koja je postala nasljednica Svjetskih sveučilišnih igara održanih 1923.-1957., Održala se u Torinu u Italiji 1959. godine i donijela očekivani uspjeh domaćinima. 18 zlatnih medalja za talijansku reprezentaciju postalo je prvi rekord natjecanja.

Sljedeći je pobjednik studentskih olimpijskih igara američka momčad koja je osam godina kasnije osvojila 31 najvišu nagradu u Tokiju. No, najupečatljivije postignuće 20. stoljeća i novi rekord, odmah nazvan "vječnim", postavio je studentski tim SSSR-a. Na Univerzijadi 73. u Moskvi sovjetska je momčad osvojila 68 zlatnih medalja. A ukupan broj nagrada također se zaustavio na rekordnoj razini od 134.

Zlatna Kina

Fantastično postignuće reprezentacije SSSR-a u broju uspona na pijedestal trajalo je zaista dugo. I pretučen je kad Sovjetskog Saveza nije bilo. Dogodilo se to 2011. na Igrama u kineskom Shenzhenu. Kineski sportaši studenti, koji su na svojoj zemlji osvojili 75 zlatnih medalja, nadmašili su svoje zemljopisne susjede.

Kazanski fenomen

Univerzijada u Kazanu 2013. može se smatrati svojevrsnim nastavkom rivalstva između reprezentacija Rusije i Kine, koje je započelo dvije godine ranije. I ako su u Shenzhenu kineski sportaši nadmašili drugoplasirane Ruse i po ukupnom broju medalja (145 naspram 132) i po zlatu (75 naspram 42), tada se u glavnom gradu Tatarstana dogodila uvjerljiva osveta.

Prvo domaće zlato pripalo je roniocu Jevgeniju Kuznjecovu. Ukupno je ruski studentski tim uspio osvojiti 292 medalje na 27. Svjetskoj ljetnoj univerzijadi, uključujući 155 zlatnih medalja. Novi je rekord! Inače, finale od ovih 155 izborio je strijelac Taras Luginets. Kineska momčad, koja je napravila drugi korak na postolju momčadi, odnijela je 77 nagrada, od kojih je samo 26 postalo zlatno.

Najveći broj medalja u Kazanu je osvojio Rus Vladimir Morozov - 6, od kojih su četiri bile najvišeg dostojanstva. Yulia Efimova (obje plivaju) i Margarita Mamun (ritmička gimnastika) također su osvojile po četiri zlatne medalje.

Tko je veći?

Prva mjesta, ohrabrena zlatnim medaljama, zauzeli su ruski sportaši u 23 vrste sportskog programa Igara 2013. godine. Najviše ih je bilo u „kasici prasica“sportaša - 22. Nastupili su predstavnici plivanja (17 zlatnih medalja), samba, hrvanja i sportskog gađanja (po 12), veslanja i kanuinga te umjetničke gimnastike (po 10) i ritmičke gimnastike izvrsno u Kazanu, gimnastika (8), boks, dizanje utega i mačevanje (svih 6).