Najuspješnije Olimpijske Igre Za Reprezentaciju SSSR-a

Najuspješnije Olimpijske igre za reprezentaciju SSSR-a mogu se odrediti prema postotku zlatnih medalja u ukupnom broju odigranih setova. Ova relativna vrijednost točnije odražava uspjehe sovjetskog sporta nego apsolutnu vrijednost, budući da se u različitim godinama broj odigranih medalja mijenjao. XXII Ljetne olimpijske igre, koje su se održale u Moskvi 1980. godine, postale su rekord za sovjetsku momčad.

Najuspješnije Olimpijske igre za reprezentaciju SSSR-a

Neformalno prvenstvo na Olimpijskim igrama u Moskvi otkrilo je pobjednike: tim SSSR-a osvojio je 80 zlatnih, 69 srebrnih i 46 brončanih medalja. Druga je bila momčad DDR-a s rezultatom 47-37-42, a treća bugarska momčad: 8-16-17. Uspjeh olimpijaca socijalističkih zemalja uglavnom je bio unaprijed određen, jer su mnoge igre bojkotirale ove igre prosvjedujući protiv uvođenja sovjetskih trupa u Afganistan. Broj bojkota obuhvaćao je Sjedinjene Države čiji su se sportaši tradicionalno natjecali s učenicima sovjetskih sportskih škola. Kao rezultat bojkota, sovjetski sportaši uspjeli su osvojiti gotovo 49% ukupnih zlatnih medalja.

Ako ne uzmete u obzir Olimpijske igre u Moskvi, tada se Ljetne olimpijske igre, održane u Rimu 1960. godine, mogu pripisati najuspješnijim igrama SSSR-a. Sovjetski sportaši sudjelovali su u njemu tek treći put tijekom oživljavanja olimpijskog pokreta.

Na ovom sportskom forumu izvučena su 134 kompleta medalja. U neslužbenom prvenstvu predstavnici SSSR-a pobijedili su čak i prepoznate favorite - američku momčad. Sovjetski sportaši uspjeli su osvojiti 103 medalje, od toga 43 zlatne, 29 srebrne, 31 brončane. Ako taj pokazatelj preračunamo u postotke, to je 32% od ukupnog broja medalja. Sovjetski sportaši nastupali su u svim vrstama programa, osim u hokeju na travi i nogometu.

Sljedeće pobjedničke olimpijske igre za sovjetske sportaše bile su Ljetne igre održane 1972. u Münchenu. Prvu liniju neslužbenog momčadskog prvenstva ponovno je zauzeo SSSR. Sovjetski tim osvojio je 50 zlatnih, 27 srebrnih i 22 brončane medalje od 193 kompleta olimpijskih medalja. Uspjeh se procjenjuje na 26%. Bile su to igre koje su okupile rekordan broj sudionika - 121 država poslala je svoje predstavnike u München. Svaka od 29 disciplina u programu igre ažurirala je prethodne rekorde, od kojih su mnogi postali ne samo olimpijski, već i svjetski.