Svjetsko Prvenstvo U Hokeju Na Ledu 2019: Pregled Utakmice Švicarska - Rusija

U dva posljednja kola grupne faze na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu u Slovačkoj, ruska reprezentacija morala je igrati s ozbiljnim suparnicima. Prema pravilima turnira, 19. svibnja optuženici Ilje Vorobjova sastali su se sa švicarskom reprezentacijom, momčadi koja je u pet susreta imala četiri pobjede.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu 2019: pregled utakmice Švicarska - Rusija

Švicarska reprezentacija dovela je dostojan sastav na svjetsko prvenstvo u hokeju u Slovačkoj. Svi čelnici reprezentacije, oslobođeni svojih klubova u NHL-u, pridružili su se redovima Europljana. Najmanje dvije švicarske petice predstavljale su zastrašujuću silu.

Početak sastanka ostao je kod Rusa. Već u prvoj smjeni švicarski hokejaši zaradili su manjinu, ali "crveni automobil" nije uspio realizirati brojčanu prednost. Nakon toga Rusi su nastavili aktivno igrati, zahvaljujući čemu su Švicarci imali problema s izlaskom iz svoje zone. U 4. minuti susreta Dmitrij Orlov je solo trčao prema golu vratara švicarske reprezentacije, ali nije mogao zabiti. Takva aktivna akcija braniča nije prošla bez ostavljanja traga - napadač "Chicaga" Artem Anisimov dovršio je pak na vratima Ginonija. Rusija je povela 1: 0.

Nakon pogotka povećala se teritorijalna i igračka prednost Rusa, međutim, publika u prvom dijelu nije vidjela drugi pak. Tek u drugoj polovici dvadeset minuta Švicarci su počeli pozicijski napadati vrata Aleksandra Georgijeva.

Posljednji dio razdoblja, švicarska reprezentacija mogla bi se staviti u prednost, što je bilo olakšano dvjema premještajima Rusa. Unatoč opasnim bacanjima nominalnih domaćina utakmice, vrata ruskog tima ostala su netaknuta sve do sirene za odmor.

Momčad je započela drugo razdoblje igrom četvero igrača. Brojčana prednost Švicaraca nije dugo potrajala i nije dovela do opasnih napada. Međutim, ubrzo su optužbe za Ilju Vorobjova ponovo napustile. Brojčana većina Švicaraca bila je oštra, ali vratar New York Rangersa nastavio je održavati gol netaknutim. Možda je Aleksander Georgiev u drugom razdoblju bio najbolji igrač ruske reprezentacije. Mladi je vratar nekoliko puta spasio rusku reprezentaciju od neizbježnog pogotka.

U 7. minuti rezultat na semaforu se ipak promijenio. Za domaće navijače ovo je bilo drago, jer je Nikita Kucherov, transferom svog prijatelja Nikite Guseva, pogodio vrata Ginonija, čime je zaradio svoj osobni trinaesti bod na turniru na sustavu gol + dodavanja.

Druga polovica razdoblja protekla je u napadima s dvije oštrice, ali rezultat se nije promijenio. Švicarci su zaostajali 0: 2. Na kraju razdoblja strasti su počele kipjeti. Timovi su zaradili međusobno uklanjanje zbog bezobrazluka, što je dovelo do utakmice u nepotpunim, ali jednakim sastavima na početku posljednjih dvadeset minuta.

Ruska je momčad uredno provela treće razdoblje, imajući u vidu autogol. Bilo je razmjerno manje šansi na vratima Georgijeva i Ginonija nego u prvim segmentima sastanka. Rusi su imali igračku prednost, vjerojatnije su pucali u gol. Nikita Gusev je u velikoj prilici propustio priliku za gol. Bacanje Las Vegasa prema naprijed odrazila je prečka. 5 minuta prije kraja utakmice, branič Toronto Maple Leafsa Nikita Zaitsev dao je izvrsno dodavanje Artyomu Anisimovu, nakon čega je centarfor preusmjerio rundu na Nikitu Kucherova. Napadač Tampe išao je jedan na jedan s vratarom i bio precizan. Ovaj je pogodak bio posljednji na utakmici.

Posljednje četiri minute sastanka Rusi su proveli u manjini (dva su puta odlazili u mirovinu). Švicarci su vratara promijenili za šestog terenskog igrača, ali nisu mogli zabiti. U posljednjim sekundama utakmice šipka je igrala za domaće hokejaše.

Konačni rezultat obračuna je 3: 0 u korist ruske reprezentacije. Ovaj rezultat omogućio je Rusima da ostanu na vrhu ljestvice skupine B.