Tko Je Missy Franklin

Melissa Janette Franklin američka je plivačica koja je imenovana za američki olimpijski tim za Igre u Londonu 2012. godine. Ovog proljeća Missy je napunila 17 godina, ali već je vrlo poznata osoba među najbržim plivačima na planeti i smatra se favoritkinjom u borbi za olimpijske medalje u nekoliko disciplina.

Tko je Missy Franklin

Melissa je prije dvije godine osvojila svoju prvu međunarodnu nagradu na Svjetskom prvenstvu u plivanju na kratkim stazama. U plivanju na 200 metara leđno pokazala je drugi rezultat. Na istom mjestu Franklin je dobio srebrnu nagradu za sudjelovanje u štafeti 4x100 metara. Sljedeće godine Melissa se natjecala u Svjetskom prvenstvu na dugim stazama od 50 metara i postigla vrlo značajne rezultate osvojivši brončanu, srebrnu i tri zlatne medalje. Nakon ovih natjecanja, 16-godišnji Amerikanac proglašen je najboljim plivačem svijeta u 2011. godini prema službenom časopisu Međunarodne plivačke federacije FINA Aquatics World Magazine.

Tek nakon svih ovih visokih pobjeda Melissa je postigla dva vrhunska naslova u državnom prvenstvu SAD-a - u ljeto 2011. postala je prvakinja u plivanju na 100 metara slobodno i leđno. I na kraju godine Missy je postigla još dva pogotka. U listopadu je na Svjetskom kupu u plivanju postavila novi svjetski rekord na 200 metara leđno. Istaknuto je da je ovo bilo prvo svjetsko postignuće od zabrane visokotehnoloških kupaćih kostima 2010. godine. A u prosincu se dogodio drugi rekord u kojem je Franklin sudjelovao u štafetnoj ekipi plivača na udaljenosti od 4x100 metara.

Na Olimpijskim igrama u Londonu Melissa Franklin startat će u sedam plivačkih disciplina - četiri pojedinačne i tri štafete. Dan nakon ceremonije otvorenja, osvojila je brončanu medalju s američkom reprezentacijom u plivanju na 100 metara slobodno. U isto je vrijeme Missy završila svoju fazu s najboljim osobnim vremenom, a američki je tim postavio nacionalni rekord. Franklin je još uspješnije završila svoje prvo pojedinačno natjecanje u Londonu - pobijedila je u završnoj vrućini na udaljenosti od 200 metara leđno.