Tko Je Lin Tribute

Kineski igrač badmintona po imenu Tribute i prezime Lin smatra se najizglednijim kandidatom za pobjedu u pojedinačnom badminton natjecanju na Ljetnim olimpijskim igrama u Londonu. Sportska biografija ovog jedinstvenog sportaša i njegova trenutna pozicija na svjetskoj ljestvici daju osnovu za takvu pretpostavku.

Tko je Lin Tribute

Sredinom listopada 2012. kineski sportaš napunit će 29 godina i do ove je dobi osvojio sve najbolje naslove koji postoje u pojedinačnoj konkurenciji svjetskog badmintona. Njegova prva pobjeda na međunarodnoj razini prije deset godina bila je pobjeda u Južnoj Koreji na turniru, koji je dio svjetske Grand Prix serije. Ukupno je Lin u svojoj karijeri osvojio više od tri desetine natjecanja u ovoj seriji. 2006. godine kineski igrač badmintona prvi je put osvojio svjetsko prvenstvo i od tada je samo jednom, 2010. godine, izgubio najviši svjetski naslov od suparnika.

Tri puta je sportaš iz Srednjeg kraljevstva sudjelovao na Azijskim igrama koje se, poput Olimpijskih igara, održavaju svake četiri godine. S obzirom da su azijski badmintonisti ti koji dominiraju ovim sportom, ukupna razina sudionika ovog natjecanja možda je bolja od olimpijskih. Ipak, zbirka nagrada koje je Dunham prikupio na ovom turniru uključuje tri zlatne medalje i jednu srebrnu i jednu brončanu medalju.

Olimpijske igre u Londonu Lin je Danu treća karijera. 2004. nije se mogao nositi s uzbuđenjem i eliminiran je nakon prve utakmice. Sljedeće olimpijske igre održane su u Pekingu i donijele su kineskom igraču badmintona zlatnu medalju s ovog natjecanja. Statistika njegovih susreta s suparnicima jedinstvena je - nema niti jednog igrača na planeti koji bi u osobnim susretima s Linom imao više pobjeda nego poraza. Stručnjaci smatraju da način njegove igre nije ništa manje jedinstven, što mu omogućuje da napadačke udarce zadaje s gotovo bilo kojeg mjesta na terenu. Za protivnike je također nezgodno što je Lin Dan ljevoruki.

Znakovito je da je i supruga kineskog sportaša Xie Xingfang također među elitom svjetskog badmintona - osim pobjeda na velikom broju turnira, dva puta je postala i svjetska prvakinja. Na Olimpijskim igrama u Pekingu supruga Lin Dana osvojila je srebrnu medalju.