Tko Je Osvojio Medalje U Gađanju Puškom

Natjecanja u streljaštvu održana su na Olimpijskim igrama u Londonu od 4. do 13. dana (28. srpnja - 6. kolovoza). Za to je vrijeme odigrano 15 kompleta nagrada, od kojih su 5 pucači odnijeli kući - 8 muškaraca i 6 žena dobilo je olimpijske medalje. Kinezi, Amerikanci i Talijani dobili su po dvije nagrade, a još 9 zemalja po jednu. Rusi, nažalost, nisu ništa dobili.

Tko je osvojio medalje u gađanju puškom

Natjecanja u streljaštvu održana su u streljanama u vojarni Royal Artillery u jugozapadnom londonskom području Woolwicha. Prvog dana natjecanja u streljaštvu, 28. srpnja, odigrane su dvije serije nagrada, a jedna od njih podijeljena je među ženama koje su pucale iz zračne puške na udaljenosti od 10 m. Od 56 sportašica, osam djevojaka stiglo je do finala, uključujući jednu od dvije Ruskinje - Daria Vdovina, koja je pokazala treći rezultat. No, nije se uspjela natjecati za nagrade - Kineskinja I Sylin postala je prvakinja i vlasnica prve zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu. Njezina sunarodnjakinja Yu Dan postala je treća, a Poljakinja Silvija Bogatskaja osvojila je srebrnu medalju.

U drugoj ženskoj disciplini djevojke su morale puškom pogoditi metu na udaljenosti od 50 m iz tri različita položaja. Na ovom natjecanju najbolji je bio Amerikanac Jamie Lynn Gray, a do nje na postolju bile su Ivana Maksimovich iz Srbije (2. mjesto) i Adela Sykorova iz Češke (3. mjesto). Kod muškaraca na istom je natjecanju pobijedio Talijan Niccolo Campriani, ispred srebrnog medalja Kim Jong Hyun iz Južne Koreje i trećeg Amerikanca Matthewa Emmonsa. Zanimljivo je da je Emmons, dobitnica dvije prethodne nagrade olimpijade, u braku s Catherine Emmons, također olimpijskom prvakinjom i nositeljicom svjetskog rekorda u pucanju iz pušaka. Ali ona igra za češku olimpijsku reprezentaciju i postala je četvrta u ženskoj konkurenciji.

Talijan Niccolo Campriani, koji je već osvojio zlato, natjecao se za drugu nagradu u gađanju na 10 metara i mogao je postati drugi, izgubivši od Rumunja Alina Đorđa Moldovjana. A treće mjesto u ovoj disciplini zauzeo je Gagan Narang iz Indije. Muškarci na ovoj olimpijadi imali su još jednu vježbu više od djevojčica - na udaljenosti od 50 m gađali su skloni. Najbolji od svih bio je Bjelorus Sergej Martynov, koji je pobijedio Lionela Koksa iz Belgije i Slovenca Raimonda Debevetsa.

Nastup ruske puščane momčadi u puščanim disciplinama (i u svim ostalim) može se smatrati vrlo neuspješnim - nitko osim Vasilija Mosina, koji je postao treći u gađanju glinenih golubova, nije se mogao popeti na olimpijsko postolje.