Kako Je Proteklo Finale Wimbledona 2012. Godine

Wimbledon je jedan od četiri teniska Grand Slam turnira koji postoje od 1877. godine i održavaju se svake godine u istoimenom predgrađu Londona. Svake godine najbolji tenisači planeta natječu se međusobno kako bi u finalu dobili počasni naslov pobjednika.

Kako je proteklo finale Wimbledona 2012. godine

Turnir se 2012. tradicionalno održavao 14 dana, mjesec i pol prije prvog ponedjeljka u kolovozu. Tenisači su se natjecali za nagrade u pet varijanti Wimbledona: pojedinačno muškarci, pojedinačno žene, parovi muškarci, parovi žene, mješovito (mješovito). Na parovima i mješovitim turnirima partneri ne moraju biti stanovnici iste zemlje, zbog čega su ovi sastanci popularniji kod gledatelja.

Poljakinja Agnieszka Radwanska i Amerikanka Serena Williams, čije ime već dugo čuju svi ljubitelji tenisa, izborile su finale ženskog pojedinačnog turnira u Wimbledonu 2012. Finalni meč između djevojaka odvijao se u dvije faze, jer je prva utakmica morala biti prekinuta zbog jake kiše nakon prvog seta, koji je Williams dobila rezultatom 6: 1. Amerikanac je peti put pobijedio u meču rezultatom 6: 1 5: 7 6: 2.

Završnica muškog turnira bila je dramatičnija, jer su šestostruki pobjednik Wimbledona iz Švicarske Roger Federer i Škot Andy Murray (miljenik domaće publike) bili drugi reket svijeta i često zauzimali druga ili treća mjesta. na turniru u Wimbledonu, stigao do finala. Budući da Britanci nikada nisu osvojili turnir od 1938. godine, velike nade polagale su na Murraya. Ipak, Federer je uvjerljivo odnio pobjedu i postao sedmerostruki prvak Wimbledona, pa je ponovio rekord teniske legende - Amerikanca Petea Samprasa. Rezultat susreta je 4: 6, 7: 5, 6: 3, 6: 4.

Turnir parova za žene bio je prilično predvidljiv, jer su sestre Williams (Serena i Venus) bile početne favoritkinje. Upravo su oni, svladavši sve suparnike na svom putu, stigli do finala, gdje su pobijedili reprezentaciju Češke koju su predstavljale Andrea Glavachkova i Lucy Gradetskaya. Konačni rezultat ovog turnira u Wimbledonu je 7: 5 6: 4.

Pobjednici turnira u parovima za muškarce bili su mješovita momčad koju su činili predstavnik Velike Britanije Jonathan Murray i sportaš iz Danske Frederick Nielsen. Obojica tenisača prvi su put osvojili Wimbledon, a u svojim intervjuima obojica se nadaju nastavku suradnje. Rezultatom 4: 6, 6: 4, 7: 6, 6: 7, 6: 3 uspjeli su svladati još jednu mješovitu reprezentaciju u sastavu Robert Lindstedt (Švedska) i Horia Tezeu (Rumunjska).

Pobjednici mješovitog turnira bili su predstavnici Amerike Lisa Raymond i Mike Brian, koji su u finalu svladali Elenu Vesninu iz Rusije i Leander Paes iz Indije. Sva finala prikazana su uživo na ruskim sportskim TV kanalima (Eurosport, "Rusija 2").