Kako Je CSKA Nastupio Na Euroliga Basketball

Sadržaj:

Euroliga je godišnji košarkaški turnir koji se održava u složenoj višefaznoj shemi. Cilj mu je identificirati četiri najbolje među 38 najjačih klupskih momčadi starog svijeta, između kojih se potom održava završna serija igara. Zove se Final Four i održava se svake godine u različitim gradovima i zemljama. Proljetos se u turskom Istanbulu održalo finale Eurolige, a moskovski CSKA Moskva, najjači košarkaški klub u Rusiji, ponovno se probio.

Kako je CSKA nastupio na Euroliga Basketball 2012

Upute

Korak 1

CSKA je započeo grupnu fazu Eurolige sredinom listopada prošle godine gostujućim susretom s litvanskim Žalgirisom. Prvak Rusije u ovoj utakmici nije imao problema i pobijedio je s 13 razlike - 87:74. Tada je vojska momčad dosljedno pobijedila svih šest suparnika u skupini kako u gostima, tako i u domaćim utakmicama. Domaći grand u ovoj je fazi samo dva puta doživio neke poteškoće - na gostovanjima s grčkim Panathinaikosom (78:76) i njemačkim klubom Bambergom, skromnim po europskim košarkaškim standardima (81:78). CSKA je zauzeo prvo mjesto u skupini, iako je za prolazak u sljedeću fazu bilo dovoljno da se ne uđe na jedno od posljednja dva mjesta.

Korak 2

Posljednji susret grupne faze odigrao se prije Božića, 21. prosinca, a gotovo mjesec dana kasnije započela je sljedeća etapa turnira - Moskovljani su pobijedili još jedan grčki klub, Olympiacos iz Pireja. U ovoj fazi CSKA je igrao u skupini u kojoj su, osim Grka, postojale i dvije turske momčadi - Galatasaray i Efes Pilsen. Jedan od njih - "Galatasaray" - vojni tim i prvi je put izgubio u Euroligi 2011-2012. To se dogodilo početkom veljače, ali ni na koji način nije utjecalo na ishod borbe - pobijedivši u svim ostalim susretima, CSKA je postao prvi na završnom stolu.

3. korak

U sljedećoj fazi - četvrtfinalu - timovi su odigrali do tri pobjede jedne od njih. Suparnik Moskovljanima bio je španjolski klub Bilbao Basket koji je samo jednom uspio pobijediti CSKA. Bio je to treći meč u nizu koji je pobijedila vojska s ukupnim rezultatom 3: 1, što im je donijelo ulaznicu za Final Four. Suparnici našem klubu u polufinalu bili su Grci iz Panathinaikosa, koji su dva puta poraženi u grupnoj fazi, koji ni ovaj put nisu mogli odoljeti. No, igra je bila vrlo teška - vojska je morala nadoknaditi tri četvrtine i tek u posljednjoj sustigli su suparnike i oduzeli pobjedu s razlikom od samo dva poena (66:64).

4. korak

Finalna utakmica između CSKA i Olympiakosa odigrala se 13. svibnja na stadionu Sinan Erdem Dome u glavnom gradu Turske. I vojska je pobijedila ovu grčku momčad dva puta u preliminarnoj fazi, ali, nažalost, finalna je utakmica postala zrcalna slika polufinala. U njemu je ruski prvak tri četvrtine vodio na rezultatu, a u finalu je bila katastrofa - Moskovljani nisu mogli zadržati prednost od 13 bodova. Izgubivši posljednju četvrtinu rezultatom 8:22, susret su završili s razlikom od jednog poena ne u svoju korist - 61:62.