Bernd Rosemeier

Ovaj je vozač proveo samo tri godine u auto utrkama, ali bio je pravi heroj svog vremena. Morao se utrkivati u doba Rudolpha Caracciole i Tazija Nuvolarija, a Bernd Rosenmeier bio je najbrži među njima. Može se usporediti s Gillesom Villeneuveom, samo s velikim brojem pobjeda i naslovom prvaka.

Bernd je rođen 1909. u Lingeniju u Pruskoj. Njegov je otac bio vlasnik automehaničarske radnje, pa ne čudi što je momak bio zaljubljen u automobile i motore te je već sa 16 godina dobio vozačku dozvolu. Međutim, isprva je Rosenmeier davao prednost vozilima na dva kotača. Od 1930. počeo je nastupati na moto utrkama - prvo na travnatim stazama, a dvije godine kasnije prebacio se na asfaltne staze. Izborivši nekoliko pobjeda u tvornici Zundapp, a zatim i u svom BMW-u, 1933. godine postao je tvornički trkač NSU-a, a sljedeće godine prebacio se na DKW. Ova je tvrtka bila dio koncerna Auto Union, gdje su skrenuli pozornost na brzog i uspješnog trkača.

U listopadu 1934. Rosemeyer je pozvan testirati automobil na Velikoj nagradi Nurburgringa. Unatoč nedostatku iskustva u vožnji trkaćih automobila, impresionirao je upravu trkačkog tima i ponudio mu je pilot ugovor za 1935. godinu. Isprva je neiskusni jahač bio u rezervi, a tek u AVUS-u smijelo se startati. Rosemeyer je osvojio nekoliko postolja i brzo postao punopravni pilot momčadi - nije bilo riječi o rezervi. Posljednja utrka bila je Velika nagrada Masaryka u Brnu - nazvana po prvom predsjedniku Čehoslovačke Tomášu Masaryku. Utrku je vodio njemački suigrač Achille Warke, ali povukao se zbog kvara na mjenjaču, zahvaljujući kojem je Bernd izborio prvu pobjedu u Grand Prix utrkama.

Uz ovo izvanredno postignuće, svoju je sudbinu stavio u Brno - nagradu je pobjedniku uručila poznata pilotkinja Ellie Beinhorn. Momak se zaljubio u nju na prvi pogled - počeli su izlaziti, a šest mjeseci kasnije vjenčali su se, postavši jedan od najpoznatijih i najpopularnijih parova u Njemačkoj.

Pobjeda u utrci u svojoj debitantskoj sezoni bilo je postignuće bez premca u povijesti moto sporta. I već sljedeće godine Rosemeyer se pretvorio u pravi pobjednički automobil - osvojivši četiri pobjede i dvaput završivši na drugom mjestu, isprobao je krunu europskog prvaka - već u drugoj godini sudjelovanja u auto utrkama!

Njegova pobjeda na Nürburgringu postala je legendarna - u strašnoj magli Bernd je vozio 40 sekundi brže od protivnika u sjevernoj petlji i pobijedio s prednošću u odnosu na suigrača Hansa Stucka u četiri minute. Nakon toga Rosemeier su počeli zvati nitko drugi nego Nebelmeister - gospodar maglice.

U sljedećoj sezoni stvari su krenule puno gore - Mercedes je stvorio neporaženi W125, a Rudolph Caraciolla vratio je naslov. Međutim, Bernd je izborio nekoliko pobjeda - na Eifelu, u New Yorku i završnici sezone u Donington Parku.

Pored utrka za Grand Prix, njemački koncerni Mercedes i Auto Union natjecali su se u pokušajima postavljanja rekorda u brzini, što je toplo pozdravilo nacističko vodstvo zemlje. Rosemeier se ovdje natjecao s Caracciolom, a 26. listopada 1937. postao je prva osoba koja je na autocesti prešla liniju od 400 km / h. Krajem siječnja obje su se ekipe okupile na autocesti kod Frankfurta kako bi ponovno pokušale oboriti rekord. 28. siječnja Caracciola je poveo postižući brzinu od 432 km / h. Bernd je pokušao odgovoriti, ali pri 440 km / h izgubio je kontrolu zbog naleta vjetra prolazeći ispod mosta. Njegov je automobil raznio u komade, a i sam 28-godišnji vozač trenutno je ubijen.

Nakon smrti Rosemeiera, Hitlerova propaganda učinila ga je nacističkim herojem, ali unatoč tome, bio je prava zvijezda, koja je bila poznata i voljena ne samo u Europi, već i u Americi. Atraktivan, s dobrim smislom za humor, postao je najbolji majstor vožnje automobila sa stražnjim pogonom, a moto sport je nanio veliku štetu kad je Bernd tragično preminuo.